Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ବଢିଲାଣି ସଂକ୍ରମଣ : ଜୁଲାଇ ୧୯ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ୍ ବଢାଇଲେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ସ୍ଥିତି ସଙ୍କଟଜନକ

10/07/2021 at 9:41 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୧୦/୦୭ : ଦେଶରେ ଗତ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ହଠାତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ହାରର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ହିଁ ମିଳିଛି । ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟତିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାମିଲନାଡୁରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଦୃତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲାଣି । ଦେଶର ମାତ୍ର ୯୦ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତାମିଲନାଡୁର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଗତ ସପ୍ତାହେ ହେଲା ୮୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ୧୯ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟା ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ୍‌. ​‌କେ. ଷ୍ଟାଲିନ୍ । ଅବଶ୍ୟ ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମକୁ ସାମାନ୍ୟ କୋହଳ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିପାଉଥିବାରୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଲିନ୍ । ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପୂର୍ବପରି ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହାସହିତ ସିଇମିଂ ପୁଲ, ସିନେମା ହଲ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଥା ବୈଠକ ଉପରେ ରୋକ ବରବତ୍ତର ରହିବ । ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ଚିଡିଆଖାନା, ପାର୍କ ଆଦି ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ସେହିଭଳି କେରଳରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୪୦୮୭ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୧୧,୮୬୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୦୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପଜିଟିଭିଟି ରେଟ୍ ୧୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ କେରଳରେ ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ରହିଛି ୧,୧୫,୨୨୬ ।

ସଂକ୍ରମଣ ହଠାତ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟୀ ବିଜୟନ କହିଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର କମିବାରେ ଲାଗିଛି କିନ୍ତୁ କେରଳରେ ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ କେରଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଆୟତରେ ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । କେରଳରେ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ବିଳମ୍ବରେ ଆସିଥିଲା । ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଆସିଥିବା ବେଳେ କେରଳରେ କିନ୍ତୁ ମେ ମାସ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆସିଥିଲା । ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କଟକଣା କଡାକଡି କରାଯିବ ବୋଲି କେରଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts