Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଦେଶରେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେବ ଟିକାକରଣ, ଲାଗୁ ହେବ ମିକ୍ସଡ ଓ ମ୍ୟାଚ୍ ନୀତି

30/05/2021 at 2:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୫ : ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ନୂଆ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ କମ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆସୁଛି । ଯଦିଓ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୨୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଟିକା ନେଇସାରିଲେଣି ।

କିନ୍ତୁ ଆଗାମୀ ସମୟରେ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟିକା ଦେବା ପ୍ରଣାଳୀରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା ଅଧିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ‘ ମିକ୍ସଡ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି କି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମିକ୍ସଡ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରେ କି ନାହିଁ ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଟିକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦିଆଯିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଏନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନର ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା କମିଟିର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଯେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଡୋଜ ଦିଆଯାଏ । ତା’ହେଲେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ରୋଗ ସହ ଲଢିବାର କ୍ଷମତା ବଢିଥାଏ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏନେଇ କୌଣସି ବିଦ୍ଧିବଧ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି ।

   Related Posts