Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଭାଇରସ୍‌ରୁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ବ୍ୟାଟେରୀ : ଏମଆଇଟି ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଦାବି

13/04/2020 at 10:04 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୩।୪: ପ୍ରାୟ ୧୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଜଣେ ବାୟୋ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରଫେସର ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଓବାମା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର କିଛି ମାସ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରଫେସର ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ ଦେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଯାହା ବହୁତ ଅଲଗା ଥିଲା । ସବୁଠାରୁ ଅନନ୍ୟ । ସେହି ସମୟରେ କେହି ଭାବି ବି ନଥିଲେ ଯେ ଭାଇରସରୁ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ କି ସେହି ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଥିଓରି ସମ୍ଭବତଃ ସଫଳତାର ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ଲିଥିୟମ-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଶିଳ୍ପକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ । ଠିକ୍ ସେତିକିବେଳେ, ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଏମଆଇଟିର ବାୟୋଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲର ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ ରଖିଥିଲେ । ଏହା କୌଣସି ଖାସ୍ ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ ନଥିଲା । ଏହା ଭବିଷ୍ୟତକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁଏକ ଧାରଣା ଥିଲା ।

ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେରଙ୍କ ଥିଓରିରେ ଏକ ଆଶା ଦେଖାଦେଇଛି । ପ୍ରାୟ ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ଏଳି ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ବିଶ୍ବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ୧୫୦ ବସ୍ତୁ ସହିତ ମିଶି ବ୍ୟାଟେରୀ ଗଠନ କରିପାରେ । କିମ୍ବା ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ ।

ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର ଭାଇରସ୍ ଚାଳିତ କାର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ତଥାପି ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବ୍ୟାଟେରୀ ଧାରଣା ସଫଳ ହୋଇଛି । ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନାନୋ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମ୍ଭବ। ଆମେ ବହୁତ ଛୋଟ ଜାଗାରେ ଶକ୍ତିକୁ ସମାହିତ କରିପାରିବା । ଏହା ଅଧିକ ଦିନ ଚାଲିବ ।

ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଫିଜିକ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀର ବରିଷ୍ଠ ଗବେଷକ କନଷ୍ଟାଣ୍ଟିନୋସ୍ ଗେରାସୁପାଲୋସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ସହିତ ନାନୋ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ସେ ନିଜ ଭିତରେ ନାନୋ କଣିକା । ନାନୋ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଜୈବିକ ପଦାର୍ଥ ପରି ଭାଇରସ୍ ଏହାର ରାସାୟନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ, ତେବେ ଏଥିରୁ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି କରିବାରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୁଏ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର ଏହି ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ନାମ ହେଉଛି M13 ଭାଇରସ୍ । ଏହା ଏକ ସିଗାରେଟ୍ ଆକୃତି ପରି ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଭାଇରସ୍ ଯାହା ପରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ନାନୋ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ।

ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭାଇରସର ଜିନୋମ୍ ଗଠନ ଏତେ ସରଳ ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାର DNAରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବସ୍ତୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଅର୍ଥାତ୍ ନୂତନ ଭାଇରସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି । ଏହା ବହୁତ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

ଯଦି ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର କରାଯାଏ, ତେବେ ଅନେକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ । ଯାହାକୁ ଆମେ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଗଚ୍ଛିତ କରିପାରିବା । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର ଜେନେଟିକ୍ ରୂପାନ୍ତରିତ M13 ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଓଫେଜ୍ ର ବାହ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଯେପରି କୋବାଲ୍ଟ ଅକ୍ସାଇଡ୍ କଣିକା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ବ୍ୟାଟେରୀର ଯେଉଁ ଅଂଶରେ ଅଧିକ କୋବାଲ୍ଟ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ଥାଏ, ତାହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଡ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଯେଉଁ ଅଂଶରେ କୋବାଲ୍ଟ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ଅଛି, ବ୍ୟାଟେରୀର ନେଗେଟିଭ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ଏହା ପଜିଟିଭ ନୁହେଁ ।

ଯେତେବେଳେ ବାରାକ ଓବାମା ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେରଙ୍କ ଏହି କୌଶଳ ଦେଖିଥିଲେ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ସେବେଠାରୁ ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର ବାୟୁରେ ଚାଲୁଥିବା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଏପରି ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ତାହା ହେଉଛି, ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ବାୟୁ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ଥିବା ଭାଇରସ୍ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ । ସେମାନେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଭିତରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଖାଇ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି ।

ପ୍ରଫେସର ପ୍ରଫେସର ଆଞ୍ଜେଲା ବେଶ୍ଲେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ମୋତେ ମୂର୍ଖ ବୋଲି କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏବେ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କାମ୍ବ୍ରିଓସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯାହା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଟଚ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ତିଆରି କରେ । ଦ୍ବିତୀୟ କମ୍ପାନୀ ହେଉଛି ସିଲୁରିଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଯାହା ଭାଇରସରୁ ଇଥିଲିନକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଇଥିଲିନ ତିଆରି କରିଥାଏ । ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

   Related Posts