Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ହୋଇଛି ଯୋଜନା

12/08/2018 at 7:09 AM

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ହୋଇଛି ଯୋଜନା । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନାସା ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ପାର୍କର୍ ସୋଲାର୍ ପ୍ରୋବ୍ । ଶନିବାର ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆଜି ଭୋର୍ ୩ ଟା ୩୧ ମିନିଟରେ ଏହି ସୌରଯାନକୁ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଛି । ଯଦି ନାସା ଏହି ମିଶନ୍ ସଫଳ ହେଉଛି, ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଥିବା ଅନେକ ପରିକଳ୍ପନା ଓ ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ପରଦା ଉଠିପାରିବ । ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ ହେବ ଏହି ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ପାର୍କର ସୋଲାର ପ୍ରୋବ୍ । କାର୍ ଆକାରର ଏହି ସୌରଯାନକୁ ମହାକାଶକୁ ବୋହିନେବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡେଲଟା-୪ ରକେଟ୍ । ପୃଥିବୀ ଆକାରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୩ଗୁଣ ବଡ଼ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର । ଏ ଜୀବ ଜଗତ ପାଇଁ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ସାଜିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟର ଶକ୍ତି ପରଖିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରୟାସ । ନାସା ଦ୍ୱାରା ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବାକୁ ଥିବା ଏହି ସୋଲାର ପ୍ରୋବ ସୂର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାମଣ୍ଡଳର ରହସ୍ୟ ବୁଝିବା ସହ ସୌର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବ । ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସୌରଯାନ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ତାପରୋଧୀ କଭର ରହିଛି । ଯାହାର ମୋଟେଇ ପ୍ରାୟ ୪ ଦଶମିକ ୫ ଇଞ୍ଚ । ଏହି ମହାକାଶ ଯାନ ପୃଥିବୀ ଛାଡ଼ିବାର ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ବର୍ଷ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ନିକଟତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

   Related Posts