Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ- କେମିତି ଓଡିଶାର ଆକାଶମାର୍ଗରେ ସଫଳ ଭାବେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧ୍ୱଂସ କରୁଛି ସ୍ୱଦେଶୀ ମିସାଇଲ୍ ଅସ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଏବେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷକୁ ଆକାଶମାର୍ଗରେ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଧ୍ୱଂସ କରିପାରିବ ଭାରତର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର  । ଏହାକୁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି ।  ସୁଖୋଇ-୩୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି ।

 ଡିଆରଡିଓ  ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱେଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ  ବିକଶତି କରିଛି । ଅସ୍ତ୍ର ମିସାଇଲ୍‌ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ସୁଖୋଇ ୩୦ ଏମ୍‌କେଆଇ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା ।  ପଶ୍ଚିବଙ୍ଗର ଏକ ଏୟାରବେସ୍‌ରୁ ଏହା ଉଡାଣ ଭରିଥିଲା ।  ଓଡିଶାର ବଙ୍ଗୋପ ସାଗର ଉପରେ ଆକାଶମାର୍ଗରେ ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।  ଅସ୍ତ୍ର ମିସାଇଲ୍‌  ଆକାଶମାର୍ଗରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ବିମାନ ଓ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିପାରିବ ।

 ଆକାଶମାର୍ଗରେ ଏହା ସଫୋଳତାର ସହ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭେଦ କରିବା ସହ ଆକାଶରୁ ଆକାଶକୁ ଗତିଶୀଳ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରାଡାର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଅପ୍ଟିକାଲ ଟ୍ରାକିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ (ଇଓଟିଏସ) ଓ ସେନ୍ସର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିଥିବା ନେଇ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଡିଆରଡିଓ ଓ ବାୟୁସେନା ଦଳକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

471 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର