Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିବା ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ

26/02/2019 at 4:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨: ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଠିକ୍ ୧୨ଦିନ ପରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। କେବଳ ନିନ୍ଦା ନୁହେଁ ଯାହା ଭାରତ କହିଥିଲା ତାହା କରି ଦେଖାଇଲା। ଫେବୃଆରୀ ୨୬ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ସକାଳେ ଭାରତର୧୨-ମିରାଜ-୨୦୦୦ ବିମାନ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇଥିଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଔକାତ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଜୈସର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିଲା। ଏଥର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଜରିଆରେ ହୋଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ଶିବିର ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଏହି ଅପରେସନକୁ ସଫଳ କରିଥିଲା ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ।

ମିରାଜ-୨୦୦୦ବିମାନ ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଯାହା ନିମିଷକ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୃଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ। ଫ୍ରାନ୍ସର ଡିସଲ୍ଟ କମ୍ପନୀ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଯାହାର ନାଁ ବଜ୍ର ରଖା ଯାଇଛି। ମିରାଜ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଲେଜର ଗାଇଡେଡ ବୋମା ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଡ୍ଡାରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏହି କୈାଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ।

୧୯୮୫ରେ ମିରାଜ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ମିରାଜ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ନୂତନ ମିରାଜରେ ରାଡାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଲାଗିଛି,ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହି ବିମାନର ମାରକ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ମିରାଜ-୨୦୦୦ର  ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟାକୁ ୨,୪୯୫କିଲୋମିଟର। ଅତି ଛୋଟ ରନଓ୍ବେରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉଡ଼ି ପାରିଥାଏ। ନିଜ ଓଜନ ହିସାବରେ ବୋମା ଏବଂ ମିସାଇଲ୍ ଛାଡ଼ିଥାଏ ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଭୂମିରେ ଏକା ସହିତ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରହାର କରିଥାଏ ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଏହାର ଓଜନ ୭,୫୦୦କିଲୋଗ୍ରାମ୍। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହା ୧୩,୮୦୦କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ।        

   Related Posts