Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଫ୍ଟ ମାଗି ଯାଉଥିଲେ ଘରକୁ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମା’ପୁଅ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ସ୍କୁଲ ଫି’ ଛାଡ଼ ମାମଲା: ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆଖି
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ଏଣିକି ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶବ ହେବ ସତ୍କାର
  • ||
  • ଲଦାଖ: ଡେମଚୋକ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ, ମିଳିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ
  • ||
  • ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର : ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ଲୋକ ଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇ ଶିଶୁ ସହ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମଦାହ ଉଦ୍ୟମ, ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ପୁଅ ଆସି ପଡୋଶୀଙ୍କୁ କହିଲା-ବାପା ଉଠୁନାହାନ୍ତି, ଦେଖିଲା ବେଳକୁ ଘରେ ପଡିଥିଲା ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୧୩ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୨୫-୨୫ ଏକର ଜମି ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା
  • ||

ବାବା ମୁରାରୀର ମାରାତ୍ମକ ଖେଳ: ଢେଙ୍କାନାଳ କଳ୍ପତରୁ ଆଶ୍ରମର ଫିଟିବାରେ ଲାଗିଛି ଗୁମର, ହେଲେ ଫେରାର ବାବାକୁ ଧରିବାକୁ ପୋଲିସ କରୁନି ପ୍ରୟାସ

29/01/2019 at 7:50 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ ୨୯|୧: ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠ କଣ୍ଟେଇ କୋଳିଆସ୍ଥିତ କଳ୍ପତରୁ ଆଶ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ବାବା ମୁରାରିର କଳା କାରନାମା ଫିଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଠ ପଢ଼ା ଆଳରେ ଗରିବ ଅସହାୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରମରେ ରଖାଯାଇଛି । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଛାଡ଼ିବା ବଦଳରେ ଗାଇଗୋରୁ କାମ, ମାଟି ହଣା, ଅଳିଆ ସଫା ଆଦି କାମରେ ଲଗାଯାଉଛି ।

ବାବା ମୁରାରିର କଥା ନମାନିଲେ ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହୁଏ । ସହିବାକୁ ପଡ଼େ ଅକଥନୀୟ  ଅତ୍ୟାଚାର ।  ଏସବୁର ଏକ୍ସୁକ୍ଲୁସିଭ ଭିଡିଓ ଫୁଟେଜ ଲାଗିଛି ନ୍ୟୁଜ7 ହାତରେ । ତେବେ କଳା କରନାମାର ଫର୍ଦ୍ଦ ଫିଟିବା ପରେ  ବାବା ମୁରାରି ଓଫ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବେ ଫେରାର ।

ଆଶ୍ରମରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନେ ଜଣ ଜଣ କରି ବଖାଣୁଛନ୍ତି ବାବାଙ୍କ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର କାହାଣୀ । କୋମଳମତି ପିଲାମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ାପଣଙ୍କ ମନରେ ବି ସୃଷ୍ଟି ହେବ କ୍ରୋଧ  । ଏମାନେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠସ କୋଳିଆ ସ୍ଥିତ କଳ୍ପତରୁ ଆଶ୍ରମରେ ରୁହନ୍ତି ।

ଗରିବ, ଅସହାୟ ବୋଲି ଆଶ୍ରମରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ରହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଯେଉଁ ହାତ କଲମ ଧରିବା କଥା ସେଇ ହାତରେ କୋଦାଳ ଧରି ମାଟି ହାଣିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଗାଈ ଗୋରୁ କାମରେ ଲାଗୁଛନ୍ତି ପିଲାଏ । ପାଠ ପଢ଼ା ବୟସରେ ଗୋବର ଉଠାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡ଼ି ଠେଲିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । କଅଁଳ ବୟସରେ କଠିନ କାମ ସବୁ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ।

ନହେଲେ ଆଶ୍ରମର ବାବା ମୁରାରିର ଅକଥନୀୟ ନିର୍ଯାତନା ସହିବାକୁ ପଡ଼େ । ଏସବୁର ଏକ୍ସକ୍ଲସିଭ ଭିଜୁଆଲ ଏବେ ଲାଗିଛି ନ୍ୟୁଜ 7 ହାତରେ । ଜୀବନ ଭୟରେ  ଆଶ୍ରମରୁ ଗାଏବ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର ପରେ ସବୁ ଆଶ୍ରମର ଭିତିରି ଗୁମର ପଦାକୁ ଆସିଛି….

ଆଶ୍ରମକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କ ନାଁ  ନାମକୁ ମାତ୍ର ଲେଖିଦିଆଯାଏ । ହେଲେ ଆଶ୍ରମ ଗୋଶାଳାରେ ଥିବା ୬୦ ଗାଈଙ୍କ କାମରେ ଲାଗନ୍ତି । ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ ପାଠରେ ପୁରା ଡୋରି ବନ୍ଧାହୁଏ । ନାଁ ବି  କାଟି ଦିଆଯାଏ ସ୍କୁଲରୁ। ଗତ ବର୍ଷ ୧୨ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପିଲା ପାଠ ଛାଡ଼ିଥିବା ନେଇ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି  ଆଶ୍ରମକୁ ଲାଗିଥିବା ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ।

ସହର ଉକଣ୍ଠର ଏକ ଆଶ୍ରମରେ କୁନି କୁନି ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଅକଥନୀୟ ନିର୍ଯାତନା । ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ , ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ? ସେପଟେ କଳା ଫର୍ଦ୍ଦ ସବୁ ଖୋଲିବା ପରେ ବାବା ମୁରାରି ୬ ଦିନ ହେବ ଫେରାର । ପୋଲିସ କେବଳ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରି ଚୁପ୍ ବସିପଡ଼ିଛି ।

   Related Posts