Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବଢିଚାଲିଛି ଅପରାଧ: ପ୍ରତି ୫ ଘଣ୍ଟାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଜଣକର ଅପହରଣ

2/10/2020 at 3:08 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌର୍ ୦୨/୧୦ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ହାଥରସ, ବଳରାମପୁର, ବୁଲନ୍ଦସହର ଓ ଭଦୋହିରେ ଭୟାବହ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବିଗତ ୫୭ ବର୍ଷରେ ନାବାଳିକା ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ନାବାଳିକା ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଘଣ୍ଟାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ ହେଉଛି । ଏହାସହ ପ୍ରତି ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାକୁ ଅପହରଣ କରାଯାଉଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରତି ଦୁଇ ଦିନରେ ଜଣେ ଶିଶୁକୁ ହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ତେବେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ରାଜ୍ୟରେ ଅପରାଧ ରୋକିବାକୁ ଲଗାତାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନାନା ନିୟମ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇସାରିଛି । ତଥାପି ଅପରାଧକୁ ଲଗାମ ଲାଗୁନି । 

୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ବିଧାୟକ ସୁଷମା ପଟେଲ ବିଧାନସଭାରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ । ସୁଷମା ପଟେଲ ଉଠାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧର ତାଲିକା ଦେଇଥିଲେ ।

ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୫ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ ଶିଶୁ ଓ ନାବାଳିକାଙ୍କ ୨୫ ହଜାର ୬୧୫ ଅପହରଣ ମାମଲା, ୯ ହଜାର ୭୦୩ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା। ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ୯୮୮ ଶିଶୁଙ୍କ ହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏହି ତାଲିକା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପେଶ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅପରାଧ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି । ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ୧୧୦୫, ଅପହରଣ ମାମଲାରେ ୭୮୬ ଜଣଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ୧୮୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ଓ ୧୭୦୪ ଅପହରଣ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି । ବାକି ମାମଲାର କଣ ହୋଇଛି ତାର ତଥ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ରଖାଯାଇନଥିଲା ।

   Related Posts