Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ହୋମ୍ ଆସୋଲେସନ୍ ପାଇଁ ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପରାମର୍ଶ

11/05/2020 at 12:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୫ : ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ଦେଶରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା କିମ୍ବା ପୂର୍ବ-ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୋମବାର ଦିନ କିଛିଟା ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ-ଲକ୍ଷଣଗତ ମାମଲାରେ ନମୁନା ନିଆଯିବା ପରେ ୧୭ ଦିନ ଗଣନା କରାଯିବ । ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଗତ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କୌଣସି ଜ୍ୱର ନହୁଏ ତେବେ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ର ଅବଧିକୁ ନେଇ ବିଚାର କରାଯିବ। ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ରୋଗୀଙ୍କର ଘର ପୃଥକିକରଣବା ହୋମ୍ ଆସୋଲେସନ୍‌ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଉଭୟଙ୍କ ତ୍ରିପଲ୍ ଲେୟାର ବା ତିନି ସ୍ତର ଥିବା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ :

୧. ସବୁବେଳେ ତ୍ରିପଲ ଲୟାର ଥିବା ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହାକୁ ପ୍ରତି ୮ ଘଣ୍ଟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯଦି ମାସ୍କ ଓଦା କିମ୍ବା ମଇଳା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିବ ।

୨. ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଡିସ୍କାର୍ଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ୧% ସୋଡିୟମ୍‌ ହାଇପୋ କ୍ଲୋରାଇଟ୍‌ ରେ ସଂକ୍ରମଣ ମୁକ୍ତ (ଡିସଇନ୍ଫେକ୍ଟ) କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

୩. ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଜ ଗୃହରେ ହିଁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।। ଘରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବିଶେଷକରି ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କିମ୍ବା ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତଙ୍କ ସହିତ।

୪. ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବିଶ୍ରାମ ଦରକାର ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ପିଇବା ଉଚିତ।

୫. ଶ୍ଵାସ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ତାହାକୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

୬. ସାବୁନ ପାଣି କିମ୍ବା ଆଲକୋହଲ ଥିବା ସାନିଟାଇଜରରେ ଅତିକମରେ ୪୦ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହାତ ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

୭. ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜିନିଷ ସେୟାର କରିବା ଉଚିତ ନାହିଁ।

୮. ରୋଗୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀକୁ ଅନ୍ୟ କେହି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

୯. ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ଔଷଧ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

୧୦. ରୋଗୀମାନେ ନିଜ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ନିଜକୁ ନିରିକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶରୀର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୨ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ :

୧. ଯଦି ଆପଣ ରୋଗୀର କୋଠରୀକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟ୍ରିପଲ୍ ଲେୟାର ଥିବା ମେଡିକାଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ । ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଏହାର ଆଗ ଭାଗକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ମାସ୍କ ଓଦା କିମ୍ବା ମଇଳା ହୋଇଯାଏ, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍ । ବ୍ୟବହାର ପରେ ମାସ୍କକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ।

୨. ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମୁହଁ, ନାକ କିମ୍ବା ପାଟି ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

୩. ରୋଗୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ କୋଠରୀ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ।

୪. ରାନ୍ଧିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ, ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ, ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବା ପରେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି ହାତ ଅପରିଷ୍କାର ଲାଗେ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ । 40 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ସାବୁନ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ହାତରେ ଧୂଳି ନଥାଏ, ଆଲକୋହଲ ଭିତ୍ତିକ ସାନିଟାଇଜର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

୫. ସାବୁନ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇବା ପରେ ଏକ ସଫା ଟାୱେଲରେ ହାତ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ । ଓଦା ହେଲେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ।

୬. ରୋଗୀର ଶରୀରରୁ ନିର୍ଗତ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତୁ ନାହିଁ । ରୋଗୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସମୟରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ହାତ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

୭. ରୋଗୀ ସହିତ ସିଗାରେଟ୍ ବାଣ୍ଟିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, ଏହାର ବାସନ, ପାଣି, ତଉଲିଆ ଏବଂ ସିଟ୍ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୮. କେବଳ ରୋଗୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ତାଙ୍କ ଗୃହରେ ପହଞ୍ଚାଇଦିଅ।

୯. ସାବୁନ୍ କିମ୍ବା ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ସହିତ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧି ରୋଗୀର ବାସନକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଗ୍ଲୋବ୍ସ କାଢ଼ିବା ପରେ ହାତ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts