Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଟିକା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ସରକାରୀ ସତର୍କତା, ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନିଅନ୍ତୁନି

19/05/2021 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୫ : କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ତୀବ୍ର କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, କିଛି ଟିକାକରଣ ପରେ ଲୋକେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କିଛି ରିପୋର୍ଟ ଏବେ ବିବ୍ରତ କରୁଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି ହୋଇଛି ସତର୍କତା । ବାସ୍ତବରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କରିଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଟିକା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।
ଟିକା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ସଚେତନତା :

୧-ଟିକା ଦିଆଯିବା ପରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ନାଲି ଦାଗ, ଶରୀରରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
୨-ଯଦି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ କିମ୍ବା ଉଦାସୀନତା କିମ୍ବା ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ରିପୋର୍ଟ କରନ୍ତୁ ।


ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି :
ନିକଟରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଯେତେବେଳେ AEFI କମିଟି ୪୯୮ ଗୁରୁତର ଏବଂ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ମାମଲା ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା । ସେତେବେଳେ ୨୬ଟି ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ଟିକା ସହିତ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ୨୩,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୦୦ ଟି ଗୁରୁତର ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା:
ଯେ କୌଣସି ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିବା ସାଧାରଣ କଥା । ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କିଛି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।
ସାମାନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା :
ଟିକାକରଣର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ସାମାନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥରିଯିବା, ପରେ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାମାନ୍ୟ ଫୁଲା, ଲାଲ ରଙ୍ଗ, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ।
ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା :
ଟିକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ବଡ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ପେଟର କଷ୍ଟ, ବାନ୍ତି ଲାଗିବା, ଥକ୍କା ଲାଗିବା ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକାର ଅନ୍ୟତମ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା..
ମାଇଗ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟା :
ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଟୀକାକରଣ ପରେ ମାଇଗ୍ରେନରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି

   Related Posts