Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଏଏମସି,ଏସଏସସି ର ୪୦୦ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଲା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

10/05/2021 at 10:49 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୫: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର କହିଛି ଯେ ମିଲିଟାରୀ ମେଡିକାଲ କର୍ପସ (ଏମସି) ଏବଂ ସର୍ଟ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ଏସଏସସି) ର ୪୦୦ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମେଡିକାଲ ସର୍ଭିସେସ୍ (ଏଫଏମଏସ) କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଭାରତ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଟିକା, ଅମ୍ଳଜାନ, ଔଷଧ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ରହିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଟୁର୍ ଅଫ୍ ଡ୍ୟୁଟି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ୪୦୦ ଏକ୍ସ-ଏମସି କିମ୍ବା ଏସଏସସି ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୧ ମାସ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଭିତ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସେବା ୨୦୧୭ ରୁ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।”

ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଡାକ୍ତରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯାହା ଅବସର ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ବେତନରୁ ମୌଳିକ ପେନ୍ସନ୍ କାଟି ହିସାବ କରାଯିବ।

ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରାଶି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଆଡମିଶନ ହେବାକୁ ଥିବା ମେଡିକାଲ ଅଫିସରମାନେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମେଡିକାଲରେ ଫିଟ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏଏଫଏମଏସ୍ ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଷ୍ଟ ଏବଂ ପାରାମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅତିରିକ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନିୟୋଜିତ କରିସାରିଛି। ଏଏଫଏମଏସ୍, ଏସଏସସି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ସେବା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ୨୩୮ ଜଣ ଡାକ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts