Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପାଖରେ ନାହିଁ ‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’ ଆପ୍‌ ତଥ୍ୟ, ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କଲେ CIC

28/10/2020 at 4:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୦: କରୋନା ବେଳର ସଙ୍କଟମୋଚକ ‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’କୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’ କିଏ ତିଆରି କରିଛି ଏନେଇ ଖୋଦ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପାଖ​‌ରେ ଖବର ନାହିଁ। ସରକାରୀ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ଡିଜାଇନ୍‌ କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ସୂଚନା ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର (ଏନଆଇସି) ‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’ ଆପ୍‌ କିଏ ଓ କେମିତି ତିଆରି କରିଛି ସେନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଦେଇପାରିନାହିଁ। ତେବେ ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା ଆ​‌ୟୋଗ ଏନଆଇସି ଉପରେ ଖପ୍ପା ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ଏନଆଇସି ଓ ବିଭିନ୍ନ ମୁଖ୍ୟ ସୁଚନା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ସିଆଇସି ।

କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରି ମଗାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ ୧୯ ଟ୍ରେସିଂ ସମ୍ପର୍କିତ ଆରଟିଆଇର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଯାଁଏ ଏହାର କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିପାରିନଥିବ ସିଆଇସି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଆପ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ସୌରଭ  ଦାସ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏନଆଇସି, ଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣାସ୍‌ ଡିଭିଜନ ଓ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଓ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। କିଏ ଏହି ଆପ୍‌ ତିଆରି କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ସୌରଭ। ତେବେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ଆବେଦନର ଏନଆଇସି କି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କେହି ଜବାବ ଦେଇନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅନ୍ୟପେଟ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଆପ୍‌ର ନାଁ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ବିବରଣୀ ନଥିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଏନଆଇସିକୁ ଜବାବ ମାଗିଛି ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ। ଏହାସହ ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ଆପ୍‌ ନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ଆପ୍‌ .gov ଡୋମେନ୍‌ ନେମ୍‌ କିପରି ବ୍ୟବହାର କଲା ବୋଲି ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଜଣାଇବାକୁ ସିପିଆଇଓ ଓ ଏନଆଇସିକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୂଚନା କମିଶନର ଭଞ୍ଜ ଏନ ଶରଣ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଏହି ଆପ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି କରୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାହାର ନଜର ନାହିଁ। ତେବେ ଆପ୍‌ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ପାଉଛି କେମିତି, ତାହା ମଧ୍ୟ ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। କିନ୍ତୁ ଆପ୍‌ରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ସରକାର ଡାଟା ହେରଫେର କରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେତେବେଳେ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ।

   Related Posts