Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଦୁଇ ଖଣ୍ଡ ରତ୍ନପଥର ଦାମ୍ ୨୫ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ବଦଳିଗଲା ଖଣି ମାଲିକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

25/06/2020 at 12:24 PM

ଡୋଡମା ୨୫।୬: ତାଞ୍ଜାନିଆର ଜଣେ ଖଣି ମାଲିକଙ୍କ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯାହା କେବଳ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଦେଇଛି ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ଦେଶରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଗୁଣଗାନ କରାଯାଉଛି । ଏପରି ଦୁଇଟି ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ବଦଳରେ ତାଞ୍ଜାନିଆ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୭.୭୪ ବିଲିୟନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ପ୍ରାୟ ୩୩.୫ ଲକ୍ଷ ଡଲାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହିତ ସମାନ ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ତାଞ୍ଜେନାଇଟ୍ ନାମକ ଏହି ରତ୍ନର ଦୁଇଟି ବଡ ବିରଳ ପଥର ସାନିନିୟୁ ଲେଜର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆବିଷ୍କୃତ କରିଥିଲେ । ସେ ଖଣି ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ରତ୍ନ କେବଳ ଉତ୍ତର ତାଞ୍ଜାନିଆରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ପଥରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ୯.୨୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ୫.୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମର । ଉତ୍ତର ତାଞ୍ଜାନିଆର ମନୟାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶର ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଇମନ୍ ମାସନଜିଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଘଟଣା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଆକାରର ତାଞ୍ଜେନାଇଟ୍ କେବେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା । ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏହି ବିରଳ ପଥରଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ତାଞ୍ଜାନିଆ ଦ୍ବାରା କିଣାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖଣି ମାଲିକ ଲେଜିୟରକୁ ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ କରତାଳି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଟିଭିରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜନ୍ ମଗୁଫୁଲି ଲାଜିୟରଙ୍କୁ ଡାକି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଋଷର ଏକ ଖଣିରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସବୁଠୁ ଅନେକ ଦୁର୍ଲଭ ହୀରା ମିଳିଥିଲା । ଏହି ହୀରା ଭିତରେ ଆଉ ଏକ ହୀରା ରହିଥିଲା ଯାହା ଯୋଡି ହୋଇନଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍ ଛୋଟ ହୀରା ବଡ ହୀରା ମଧ୍ୟରେ ବୁଲୁଥିଲା । ଏହି ହୀରା ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଥିଲା । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସୀ ଆଇଏଏନଏସ ଅନୁସାରେ ଏହି ହୀରାର ଓଜନ ୦.୬୨ କ୍ୟାରଟ ଏବଂ ଏବଂ ଏହା ସାଇବରିଆ ଖଣିରୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ଏହା ଭିତରେ ଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ହୀରାର ଓଜନ ୦.୦୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts