Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଗାଈ କ୍ଷୀରର ଦଶ ଗୁଣ ଅଧିକ ଗୋମୂତ୍ର : କିଲୋ ପ୍ରତି ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଗାଈ ଗୋବର

18/03/2020 at 9:57 AM

କୋଲକାତା ୧୮/୦୩ : କରୋନା ଭୟ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହାକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | କଡ଼ା ଭାଇରସ ଅନେକ ଦେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି | ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନିଜର କାୟା ବିଷ୍ଟା କରି ସାରିଲାଣି | ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି | କରୋନା ଭାଇରସର ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା | 

ଲାଇବ ମିଣ୍ଟ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଗୋମୂତ୍ର ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି | ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋମୂତ୍ରର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଗୋମୂତ୍ର ଲିଟର ପିଛା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ଏଇ ଗୋବର କିଲୋ ପ୍ରତି ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହେଉଛି | ଯାଏ କ୍ଷୀର ବିକାଳୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜଧାନୀରୁ ୨୦ କିମି ଦୂର ରାସ୍ତାକଡରେ ସେ ନିଜ ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଦୋକାନରେ ସେ ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି |   

କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରି ସେ ଯେତିକି ଆୟ କରୁଥିଲେ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ସେ ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ବିକ୍ରି କରି ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି | କ୍ଷୀର ତୁଳନାରେ ଗୋବର ଓ ଗୋମୂତ୍ରରୁ ତାଙ୍କର ଆୟ ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ | ୧୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ରାସ୍ତାରେ ତାଙ୍କ ଦୋକାନ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ରାସ୍ତା କୋଲକାତାରୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଯାଏ | ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବରର ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜ ଦୋକାନରେ ସେ ଗୋବର ଓ ଗୋମୂତ୍ର ମହଜୂତ ରଖିଛନ୍ତି |

ନିଜ ଦୋକାନରେ ସେ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଗୋମୂତ୍ର ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ | ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଗୋମୂତ୍ର ପାର୍ଟିରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପଦେଶ ମିଳିଥିଲା ବୋଲି ସେ ଅହିଛନ୍ତି |

ଦୋକାନୀଙ୍କ ନାଁ ହେଲା ମବୁଦ ଅଲି | ଅଲିଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ଗାଈ ଅଛି, ଗୋଟିଏ ଦେଶୀ ଓ ଅନ୍ୟଟି ଜର୍ସି | କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରି ସେ ଜୀବନଯାପନ କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଟିଭିରେ ଗୋମୂତ୍ର ପାର୍ଟି ଦେଖିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଭାବିଲେ ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ବିକ୍ରି କରି ସେ ଅଧିକ ଆୟ କରିପାରିବେ | ଏହାପରେ ସେ ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ବିକ୍ରି କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥିଲା |

ତେବେ ଜର୍ସି ଗାଈର ଗୋବର ଓ ଗୋମୂତ୍ର ଦେଶୀ ଗାଈ ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ଠାରୁ ଶସ୍ତା | ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଜର୍ସି ଗାଈ ଭାରତୀୟ ଗାଈ ଭଳି ସୁଦ୍ଧା ନୁହଁ | ସେଥିପାଇଁ ଜର୍ସିର ଗୋମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର ଅଧିକ ଲଭଦାୟୀ ନୁହଁ | ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ଦେଶୀ ଗାଈର ଗୋବର ଓ ଗୋମୂତ୍ରର ଚାହିଦା ଅଧିକ |

   Related Posts