Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

ଜେଲ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ୧୩ ଶହ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ: ହେଲେ ଫେରିଲେ ୨୦, ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ୨

20/10/2020 at 10:20 PM

ବେନି (କଙ୍ଗୋ) ୨୦/୧୦: ଜେଲ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ୧୩୦୦ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଦେଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି କଙ୍ଗୋର ବେନିରେ। ପୂର୍ବ କଙ୍ଗୋରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେନି ଜେଲ୍‌ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ। ଜେଲ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ୧୩ ଶହ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ଏବେ ସବୁଆଡ଼େ ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଛି।

ଓ୍ବେଲ୍ଡିଂ ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ବେନିର କାଙ୍ଗାବୟି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଅନକେ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଦେଇଥିଲେ। ପରେ ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ କଲା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ମୋଟ ୧୪୫୬ କଏଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୧୦କଏଦୀ ହିଁ ଥିଲେ ବୋଲି ସହରର ମେୟର ମଡେଷ୍ଟ ବାକ୍ବାଆନାମା କହିଛନ୍ତି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଜେଲ୍‌​ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ଏଭଳି କାରନାମା ରଚିଥିବା ରିଓଟରକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି  ବାକ୍ବାଆନାମା।

୧୩ ହଜାର କଏଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଦୁଇ କଏଦୀ। ସେପଟେ ୨୦ କଏଦୀ ଜେଲ୍‌କୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ତେବେ ପଳାୟନ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ କଏଦୀଙ୍କୁ ଘରେ ସ୍ଥାନ ନଦେବାକୁ ବେନି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ବାକ୍ବାଆନାମା କହିଛନ୍ତି। ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଆଫ୍ରିକାନ୍‌ ପ୍ରୋଭିଏନ୍ସର ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଆଲାଇନ୍‌ଡ୍‌ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ଫୋର୍ସ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ହେଁ ଏଥିରେ କିଛି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନଥିବା ୟୁଏନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଉଗାଣ୍ଡାର ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗ୍ରୁପ୍ ପୂର୍ବ କଙ୍ଗୋରେ ୧୯୦୯୦ରୁ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ପାଖାପଖି ୧୦୦୦ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜେଲ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଘଟଣା ପ୍ରଥମ ନୁହେଁ। ୨୦୧୭ ଆକ୍ରମଣରେ ସେହି ବେନି ଜେଲ୍‌ରୁ ଶହ ଶହ କଏଦୀ ଖସି ପଳାଇଥିଲେ।

   Related Posts