Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ଭୟାନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଘର ମୁହାଁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ, କେମିତି ହେବ କରୋନାର ମୁକାବିଲା

28/03/2020 at 9:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୩: କରୋନା ଭାଇରସର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଓ ଗରିବଙ୍କ ମୁସ୍କିଲ ଦୟନୀୟ ହୋଇ ପଡିଛି। କାମ ଧନ୍ଦା ସହିତ ଦୋକାନ ବଜାର ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦି ଓଳି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ମିଳିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇ ପଡିଛି। ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଁ ଓ ଘର କଥା ମନେ ପଡିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଗାଁକୁ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବେ ଉଭା  ହୋଇ ରହିଛି। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ  ହୋଇ ପଡିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଘରକୁ  ଯିବାକୁ ଭିଡ ଜମାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଧୌଲାକୁଆଁରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ଏମିତି ରହିଛି, ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରମିକ ସଡକକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛନ୍ତି।

ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ରହିବାକୁ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇନ ପାରିବାରୁ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜର ଗାଁ ଫେରି ଯିବାକୁ ବିବଶ  ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟପେୟର ଯଥା ସମ୍ଭବ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ ବି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହିବାକୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି।

ଏହି ସବୁ ଶ୍ରମିକ ଓ ଦିନ ମଜୁରିଆ ନିଜ ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ  ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକ ଏବେ ସଡକକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିବାରୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ମାହୋଲ ରହିଛି।

କରୋନା ଭାଇରସର ଭୟ ଏହି ସବୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମନରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ  ମୁସ୍କିଲ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ, ଗାଁକୁ ଚାଲିଗଲେ ସେଠାରେ ମୁସ୍କିଲ କିଛିଟା କମ ହୋଇପାରେ। ମାତ୍ର ଯାତାୟାତ ଏବଂ ପରିବହନ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍ ହୋଇ ପଡିଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏବେ କଣ କରିବେ କିଛି ବୁଝି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବସ୍ ଚଳାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦେଖି ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରମିକ ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଜମା ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆଶା ସେମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବସ୍ ମିଳିଯିବ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଯାଇ ପାରିବେ।

ନା କରୋନାକୁ ଭୟ ନା ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ଵକୁ ନେଇ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ

ନିଜ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ଜୁଟିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କରୋନାର କୌଣସି ଭୟ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ଵ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ନାହିଁ। ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏହି ଭିଡ କେବଳ ଘରକୁ ଫେରିଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

   Related Posts