Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

ସବୁ ସଚେତନତା ଫେଲ୍ : ସଙ୍ଗରୋଧରେ ୧୪ ଦିନ ରହିବା ପରେ ବି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗାଁରେ ପୁରାଇଦେଲେନି, ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଦୟନୀୟ ଜୀବନ

2/06/2020 at 6:34 PM

ବରଗଡ଼ ୦୨/୦୬ :  ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ମୂଳବାର ପଂଚାୟତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ତାମିଲନାଡୁ ଫେରନ୍ତା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ୧୪ଦିନ କ୍ଵରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ରେ ରହିବା ପରେ ଗାଁ କୁ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ।  ଏବେ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଡାଳ ପତର କୁଡିଆ ତ ଆଉ କିଏ ଇଟାଭାଟି ନିକଟରେ ଜରିପାଲରେ  କୁଡ଼ିଆ ତିଆରି କରି ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଡାଳ ପତ୍ରର କୁଡିଆ । କୁଡିଆ ଭିତରେ ପଡିଛି ଏକ ଅଧାଭଙ୍ଗା ଖଟିଆ । ସେଇଠି ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ଜଣେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି । ଇଟା ଭାଟି ନିକଟ ଏକ କୁଡିଆରେ ଜରିପାଲ ଟଣାଟାଇଛି । ଜରି ଉଡିଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଉପରେ ବିଛା ଯାଇଛି ଡାଳ । ଏଇଠି ପତ୍ନୀ ଓ ଛୁଆକୁ ଧରି ରହୁଛନ୍ତି ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ । ଏ ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ସର୍ଦ୍ଧାପାଲି ଗାଁର । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ସୁନା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସୁନା ଏବଂ ଉମାକାନ୍ତ ସେଠ । ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏମାନେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏମିତି ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି କାହିଁକି ?  ମୁଣ୍ଡ ଗୁଂଜିବାକୁ କ’ଣ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । କଥା ହେଉଛି ତାମିଲନାଡୁ ଫେରନ୍ତା ଏହି ୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ୧୪ ଦିନ ସଂଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ କାଟିଥିଲେ । ହୋମ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ ରହିବାକୁ ଫେରିଥିଲେ ଘରକୁ । କିନ୍ତୁ ଗାଁର ମହିଳାମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଘରେ ପୂରାଇ ଦେଇନଥିଲେ ।ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏମାନେ ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ କାଳ କାଟୁଛନ୍ତି ।

ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଏମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କାହା କାନକୁ ଯେମିତି ଶୁଭିନି ଏମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ । ଟାଣ ଖରା ସହ ବର୍ଷାରେ ବି ଏମାନେ ଏହି ପତ୍ର କୁଡିଆରେ କାଳ କାଟୁଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ପିଇବା ପାଣି ମୁନ୍ଦେ ଆଣିବାକୁ ବି ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକ । ଘଟାଣା ସଂପର୍ପରେ ନ୍ୟୁଜ ସେଭେନ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଜିଳ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ହେଲେ ଏଯାଏ କିଛି ବି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନି ।

ନାନା କଷ୍ଟ ସହି ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏମାନଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦେଖି ନା ଗାଁଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ତରଳୁଛି ନା ପ୍ରଶାସନ ନଜର ପଡିଛି ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ । ଆଉ କେତେଦିନ ଏମାନେ ଏମିତି ଜଙ୍ଗଲରେ କାଳ କାଟିବେ ତାହା ଏବେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ହୋଇଛି ।

   Related Posts