Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ରିପୋର୍ଟ : ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ହୋଇପାରନ୍ତି କରୋନା ବାହକ, ଭାରତ, ପାକ୍ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ଉପୁଜିବ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତି

12/04/2020 at 6:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪:   କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଭାରତ ସମେତ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ଗୁରୁତର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ। ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏନେ ନେଇ ସତର୍କ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନରେ ଏହି ସବୁ ଦେଶ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକେ ଦେଶାନ୍ତରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କରୋନାଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏବେ ସେମାନେ ଘରମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଯେଉଁ ସବୁ ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା ଓ ଗାଁକୁ କରୋନା ଛୁଇଁ ପାରିନଥିଲା ଏବେ ଏପରି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯୋଗୁ ସେ ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ବ୍ୟାପିଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ସତର୍କ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଜାରି କରିଥିବା ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏ ନେଇ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ସବୁଠାରୁ ଘନ ଆବାସୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବିଶେଷକରି ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ସହରାଞ୍ଚଳମାନଙ୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ  ଚାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏଥିରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ଓ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ହୁଏତ ଆଗକୁ ଭୂତାଣର ବାହକ ହୋଇପାରନ୍ତି।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ମାତ୍ରେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ନିଜନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ଲାଗି ଆତୁର ହୋଇଉଠିଥିଲେ। ଲୋକେ ସମସ୍ତ ନିୟମକାନୁନ ଭାଙ୍ଗି ଏକାଠି ହେବା ସହ ଚାଲି ଚାଲି ନିଜ ଗାଁ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିପଡିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବି ଲୋକେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ନପାରିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିପକାଇଛି।

ତେବେ କରୋନାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିୟ ଦେଶଙ୍କ ଲାଗି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ହେଉଛି ଏଠାରେ ୬୫ ବର୍ଷ ଆୟୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆମେରିକା ଓ ଇଟାଲୀ ତୁଳନରେ ଅନେକ କମ୍। ଏଣୁ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁହାର ହୁଏତ ଅଧିକ ହୋଇ ନପାରେ କିନ୍ତୁ ଅସୁସ୍ଥଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ ବେକାରଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ଆହ୍ୱାନ ପାଲଟିପାରେ। ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମଣ ଶୃଙ୍ଖଳ ଛିନ୍ନ କରିବା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଲକଡାଉନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିବ ବୋଲି ବିସ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ରବିବାର ଜାରି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts