Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ହଟହଟା : ମିଳିଲାନି ସହାୟତା, ଚାଲିଲେ ୪୦କି.ମି. ଦୂର

2/06/2020 at 12:36 PM

ନୂଆପଡା ୨।୬: ମହାମାରୀ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଲେ ସତ ହେଲେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ତଥା ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବାସନ୍ଦ ହେଲେ । ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପାଇଥିବା ସରପଞ୍ଚ ଅଣଦେଖା କରିବା ପରେ ଦୀର୍ଘ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ପାଇଁ ଛୁଆମାନଙ୍କୁ ଧରି ବାହାରିଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ । ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୯ ହଜାର ୨୮ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ବେଳେ ପାଖାପାଖି ୧୦ ହଜାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଖି ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତି ଜୋଙ୍କ ନଦୀ ନିକଟରେ ଏକ କ୍ୟାମ୍ପ୍ କରାଯିବା ସହ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଟିଏମସିକୁ ବସ୍ ଯୋଗେ ଛଡା ଯାଉଛି ।

ତେବେ ସୋମବାର ବିଶାଖାପାଟଣାରୁ ଆସିଥିବା ୬ ଜଣ ନାବାଳକ ସହ ୨୦ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କୋମନା ବ୍ଲକ କୁରୁମପୁରି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥିତ ଦଲଦଲି ଟିଏମସିରେ ରହିବା ପାଇଁ ବସ୍ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ରହିବାକୁ ନେଇ ଗାଁ ଲୋକେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପାଇଥିବା ସରପଞ୍ଚ ସବୁ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କଲୋନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଫଳରେ ପାଣି ଟୋପାଏ ମଧ୍ୟ ନପାଇ ଶେଷରେ ଛୁଆପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ବେଳେ ଦୀର୍ଘ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଦେଦର୍ହା, ଭେଲା ଓ ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଯିବାପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୩୫୩ରେ ବାହାରିଗଲେ । ରାସ୍ତାରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ ପ୍ରତିନିଧି ଦେଖିବା ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ ଜଣାଇବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ କୋମନା ବିଡିଓ ରେଶମଲାଲ ରାୟ ପହଞ୍ଚି ଏକ ବସ୍ ଯୋଗେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ସୁରକ୍ଷିତ ବୁଦ୍ଧିକୋମନା ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଛାଡିଥିଲେ ।

   Related Posts