Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ଉପ-କାରାଗାରରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁକୁ ମାରି ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା କଲେ, ଭାଗ ଛିଡିଲାନି ବୋଲି ଜଣଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କ୍ୟାବିନରୁ ୨ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ନଦୀରେ ଭାସୁଛି କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଗାଁ ମୁହାଁ ହାତୀ ପଲ, ଭୟଭୀତ ଗ୍ରାମବାସୀ, ପଡିଲା ତାଟି କବାଟ
  • ||
  • ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • କମୁଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅମାନବୀୟ : ଗୋଡାଇବାରୁ କୁକୁରକୁ ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ଲାଗୁ
  • ||

ଓଡିଆ ‘ଗଲିବୟ’: ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମଜୀବୀ ଦୁଲେଶ୍ୱର, ଗାଇଲେ ଗୀତ, ଏବେ ଭାଇରାଲ

11/07/2020 at 2:19 PM

କଳାହାଣ୍ଡି, ୧୧|୦୭:  ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି ଓଡିଶାର ଏହି ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ । କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବକ ଦୁଲେଶ୍ୱର ତାଣ୍ଡି ଏବେ ରାପ୍ ସଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଗୀତ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୯ ରଣବୀର ସିଂଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଗଲି ବୟ’ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଉଛି ।

ଦୁଲେଶ୍ୱର ଛତିଶଗଡ ରାୟପୁରର ଏକ ହୋଟେଲରେ ଟେବୁଲ ପୋଛିବା ସହ ବାସନ ଧୁଅନ୍ତି । ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଗାଁ କଳାହାଣ୍ଡି ବୋରଡାକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ କରୋନାର ଭୟବହତାକୁ ବୁଝିପାରିଥିଲେ । ଏହା ସହଜରେ ଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଜାଣିଥିଲେ । ତେଣୁ ଲକଡାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରିଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମର ଅନେକ ଯୁବକ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସମେତ, କେରଳ, ଚେନ୍ନାଇ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କାମ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ଫେରିନଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସାଇକେଲ୍, ଚାଲିଚାଲି ବହୁକଷ୍ଟରେ ଫେରିଥିଲେ । କିଛି କାମ ନଥିବାରୁ ଘରେ ବସିଥିଲେ । ଏହିସମୟରେ ସେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ କିପରି କଷ୍ଟରେ ଫେରୁଛନ୍ତି ତାହାର ଅନେକ ଭିଡିଓ ଦେଖିଥିଲେ । ଯାହା ତାଙ୍କ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିଥିଲା ।

ଏହାପରେ ସେ ୨.୪୫ ମିନିଟର ଏକ ରାପର୍ ଭିଡିଓ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ଏହାର ନାଁ ଦେଇଥିଲେ ଟେଲିଂ ଦି ଟ୍ରୁଥ୍ । ଏଥିରେ ସେ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେ ‘ସୁଣ ସରକାର’ ଓ ‘ସତ କଥା’ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ ୨ଟି ରାପ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ୨୦୧୪ରେ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା । ସେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୨ ଏକର ଜାଗା ବନ୍ଧକ ରଖି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୋନ୍ ଉଠାଇଥିଲେ । ଏହି ଲୋନ୍ ଶୁଝିବାକୁ ସେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଦିନକୁ ଦିନ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଏହାମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପିତା ୨୦୧୭ରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ସେ କଲେଜ୍ ସମୟରେ ରାପ୍ କରନ୍ତି ।  ଏପରିକି ଏଥିପାଇଁ ଲିରିକ୍ସ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜେ ଲେଖନ୍ତି । ସେ କଲେଜ ଟାଇମରେ ଏପରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଏକ ରାପର୍ ହେବେ ବୋଲି ମନସ୍ଥ କରିସାରିଥିଲେ । ୨୦୧୪ରେ ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଦେଖିଥିଲେ । ଏପରିକି ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଓଡିଶା ଫେରି ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କେହି ସେତେଟା ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ । ସେ ଏବେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ରାପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts