Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଛତିଶଗଡକୁ ଲାଗିଥିବା ସୀମାରେ ଘର ଫେରନ୍ତା ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ, ନିୟମାନୁସାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇଲା ପ୍ରଶାସନ

19/05/2020 at 4:41 PM

ନୂଆପଡା, ୧୯|୦୫:   ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲକଡାଉନକୁ ଆଜି ଛପନ ଦିନ ପୁରିଛି । ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା  ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଓଡିଶା-ଛତିଶଗଡ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯାନବାହାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଉଛି ।

ସୁଚନାନୁସାରେ, ଛପନ ଦିନର ସୁରକ୍ଷିତ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଡା ପ୍ରହରା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ଗ୍ରୀନ ଜୋନରେ ରହିଛି । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧୨ ହଜାର ପ୍ରଵାସୀ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୫ ହଜାର ଦୁଇଶହ ପଞ୍ଚାବନ ଜଣ ପଞ୍ଚାୟତ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିଛନ୍ତି ଓ ୬ ହଜାର ୭ ଶହ ୪୫ ଜଣ ହୋମ୍ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ୫ ଶହ ୭୩ ସ୍ୱାବ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତା ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଶହ ୫୨ ନେଗେଟିଭ ଆସିଛି । ୩୨୧ ନମୂନାର ଟେଷ୍ଟ ରିପୋଟ୍ ଆସିନଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ତେବେ ଛଅ ଦିନ ହେବ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ପ୍ରବେଶ ବଢି ଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହଜାରେରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛୁଆ ଠାରୁ ବୁଢା ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇ ପହଁଚୁଛନ୍ତି । କିଏ ଚାଲି ଚାଲି ତ ଆଉ କିଏ କାହା ସାହାଯ୍ୟ ରେ ଆସି ଓଡିଶା-ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳ ଖରିଆର ରୋଡ ସ୍ଥିତ ଜୋଙ୍କ ନଦୀ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଟେଣ୍ଟ୍ ଲଗାଇବା ସହ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହ ହାତରେ ଷ୍ଟାମ୍ପ ମରାଯାଉଛି । ପରେ ଖାଇବା ପିଇବା ଦେଇ ବିଭିର୍ନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିର୍ନ୍ନ କ୍ବାରାଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟର କୁ ପ୍ରଶାସନ ର ସହଯୋଗ ରେ ପଠାଯାଉଛି । ଏହାସହ ଖରିଆର ରୋଡ ସହରର ଅନେକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବି ସଂସ୍ଥା ସ୍ବଇଚ୍ଛାରେ ନିଜ ପକ୍ଷରୁ ଖାଇବା ପିଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ମୁକ୍ତ ରହିଥିବା ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ଆଗମନ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଉଥିବା ବେଳେ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରମିକ କିଭଳି ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ନ ଆସିବେ ସେ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ରଖାଯାଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଫା ରଖିବା ସହ ସାନିଟାଇଜ କରାଯାଉଛି । ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିନା ଯାଞ୍ଚରେ କୌଣସି ଗାଡିକୁ ଛଡା ଯାଉ ନାହିଁ । ତେବେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ନେବା ଆଣିବା କରୁଥିବା ବସ ଡ୍ରାଇଭର ମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭୟରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଦାୟୀତ୍ବ ଆଗରେ କରୋନା ହାର ମାନୁଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଜୋଙ୍କ ସ୍ଥିତ ଓଡିଶା – ଛତିଶଗଡ ସିମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପ କରିବା ସହ ଡେପୁଟି କଲେକ୍ଟର କର୍ଣ୍ଣ ସୁନା, ଜିଲ୍ଲା ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ପରିଡା , ଖରିଆର ରୋଡ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ମହାରଣା ,ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ , ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଦିନରାତି ଖଟୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts