Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଅଣ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ : ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କଠୁ ଆବେଦନ ମାଗିଲା MHA

29/05/2021 at 7:25 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୫ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଅଣ ମୁସଲମାନ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଠାରୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ୧୩ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ଜୈନ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମୀଙ୍କ ପରି ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ବି ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି ।

୨୦୧୯ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ (CAA) ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିନାହାଁନ୍ତି । ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ନିୟମକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ମେ ୨୮ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଆବେଦନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାଗରିକତା ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୫ ଧାରା ୧୬ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱର ପଞ୍ଜୀକରଣ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ଅଣ-ବାସିନ୍ଦା ମୋର୍ବି, ରାଜକୋଟ, ପତନ, ଭଦୋଦରା (ଗୁଜୁରାଟ), ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ବାଲୋଡାବାଜାର (ଛତିଶଗଡ), ଜାଲୋର, ଉଦୟପୁର, ପାଲି, ବାରମର୍, ସିରୋହି (ରାଜସ୍ଥାନ), ଫରିଦାବାଦ (ହରିୟାଣା) ଏବଂ ଜଲନ୍ଦର (ପଞ୍ଜାବ) ରେ ରହୁଛନ୍ତି । ମୁସଲିମ ଏହା ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

   Related Posts