Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଅର୍ଦ୍ଧ ସାମରିକ ବଳର ବିଲୟ ଯୋଜନା ଚୂଡାନ୍ତ, ଚଳିତବର୍ଷରୁ ହାତକୁ ନିଆଯାଇପାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

27/02/2020 at 4:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୨:  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବଳରେ ପରସ୍ପର ବିଲୟ ଯୋଜନା ଏବେ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ହୁଏତ ଚଳିତବର୍ଷରୁ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଗଲାଣି। ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅର୍ଦ୍ଧ ସୈନିକ ବଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଜବାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ଫୋର୍ସରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶାଖାକୁ ବଦଳି କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଏଥିରେ ସିଆରପିଏଫ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ଏବେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ସିଆରପିଏଫରେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ ଜବାନଙ୍କୁ ନନ୍ କମ୍ବାଟ୍ ୱିଙ୍ଗରେ ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିବ। ଚଳିତବର୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୨ ହଜାର ଜବାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଫୋର୍ସକୁ ପଠାଯିବ। ଦେଶରେ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବଳର ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ। ଏଥିରେ କେବଳ ସିଆରପିଏଫରେ ୩.୨୫ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ବିଲୟରେ ୟଙ୍ଗ ଫୋର୍ସକୁ କମ୍ବାଟ ଅପରେସନରେ ଉପଯୋଗ ଲାଗି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଗତବର୍ଷ ସିଆରପିଏଫରେ ୨୪ ହଜାର ଜବାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମାପଦଣ୍ଡରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏପରି ଅଧିକାଂଶ ଜବାନଙ୍କ ବୟସ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ସିଆରପିଏଫର ଜନୈକ ଆଇଜି ୮୦୦ ଜବାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଅଥବା ମୁଖ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ମୁତୟନ ଲାଗି ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଆୟୁ ବର୍ଗର ଜବାନଙ୍କୁ ନନ୍ କମ୍ବାଟ୍ ଗ୍ରୁପରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ସିଆରପିଏଫ, ସିଆଇଏସଏଫ ଓ ଏସଏସବି ବିଲୟ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଗତବର୍ଷ ସିଆଇଏସଏଫ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ସିଧା ନିଯୁକ୍ତିରେ ମାତ୍ର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ପୁନର୍ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ବାକି ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି କୁହାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts