Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବାଲିଅନ୍ତାରେ ମେଣ୍ଢା-ଛେଳି ମଡକ : ମାସକରେ ମଲେଣି ଶହଶହ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ

23/10/2021 at 9:11 AM

ବାଲିପାଟଣା, ୨୩/୧୦:  ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ ଗଣ୍ଡିଲୋ, ପ୍ରତାପରୁଦତ୍ପୁର ଏବଂ ବେତେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ମେଣ୍ଢା ଏବଂ ଛେଳି ମଡକ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶତାଧିକ ମେଣ୍ଢା ଏବଂ ଛେଳିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଔଷଧରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେଉନାହାନ୍ତି ମେଣ୍ଢା କିମ୍ବା-ଛେଳି । ଅନେକ ଗୁହାଳ ଖାଲି ହୋଇଗଲାଣି ।  ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଗୋପାଳକ। ମାତ୍ର ବ୍ଲକ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ବର୍ଷା ଦିନେ ଜ୍ବର ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମେ ମେଣ୍ଢା ମାନଙ୍କ ଗୋଡରେ  କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁ ଫୁଲିଯିବା ସହ ଘୁମାଉବା ସହ ଖାଦ୍ୟ ଛାଡିଦେଉଛନ୍ତି । ଦୁଇତିନି ଦିନ ପରେ ଏମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଉଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାଲିଆର ଗଣ୍ଡିଲୋ ଗ୍ରାମର ବସ୍ ବେହେରାଙ୍କର ୩୭ଟି ମେଣ୍ଢାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଗ୍ରାମର ଘନଶ୍ୟାମ ବେହେରାଙ୍କର ୧୫ଟି ମେଣ୍ଢା, ବାବୁଲି ବେହେରାଙ୍କର ୫ଟି ମେଣ୍ଢାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବେତେଣ୍ଢା ଗ୍ରାମର ଗଣେଷ ସାମଲଙ୍କର ୧୫ ମେଣ୍ଢା, ନୂଆସାହି ଗ୍ରାମର ସୁକା ପରିଡାଙ୍କର ୮ ଛେଳି, ନୂଆସାହି ଗ୍ରାମର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ବାଳଙ୍କର ୫ ମେଣ୍ଢା,  ପ୍ରତାପରୁଦ୍ରପୁର ଭୋଇସାହିରର ବିଜୟରାମ ଭୋଇଙ୍କର ୩୩ ଛେଳି, ପ୍ରାତାପରୁଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମ କାଶିନାଥ ଭୋଇଙ୍କର ୩୦ ଛେଳିଙ୍କର ଅଜଣା ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ।

ଘଟଣା ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଏହି ସବୁ ଗ୍ରାମକୁ ଯିବା ସହ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତପକ୍ଷେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମେଣ୍ଢା କିମ୍ବା ଛେଳିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ସୁଧିର କୁମାର ସେନାପତି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପୀଡିତ ଥିବା ଛେଳି ଏବଂ ମେଣ୍ଢାଙ୍କର ରକ୍ତ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଲାବୋରେଟାରୀ କୁ ପଠାଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ଯଦି କୌଣସି  ଛେଳି ମେଣ୍ଢାର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ ତେବେ ମୃତଶରୀରର ବ୍ୟବଛେଦ କରାଯିବା ପରେ ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡିବ  ବୋଲି ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts