Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସଂସଦର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ: ଭର୍ତ୍ତୃହରି ଓଡିଆରେ ଏବଂ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ ନେଲେ ସଂସ୍କୃତରେ ଶପଥ, ୧୯ରେ ବାଚସ୍ପତି ଚୟନ

17/06/2019 at 8:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୭|୬: ଆଜିଠୁ ସଂସଦର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ। ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭାର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ। ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ନେଇଛନ୍ତି ଶପଥ।  କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଡ.ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନବ ନିର୍ବାଚତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଥିଲେ । ବାଲେଶ୍ବର ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ ସଂସ୍କୃତରେ ଶପଥ ପାଠ କରିଥିଲେ। ଓଡିଆରେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୁହରି ମହତାବ।

ସଂସ୍କୃତରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ।  ପୁଣି ଥରେ ୫୪୩ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କଲେ ଏହି ଓଡ଼ିଆ ସାଂସଦ। ସଂସଦରେ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ।  ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ ।  ଜୁଲାଇ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଆଜି ନବ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ । କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଡ.ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନବନିର୍ବାଚତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଥିଲେ । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଶପଥ ପାଠ ଉତ୍ସବରେ ଆଜି ଦେଖିବାକୁ ଭାଷାର ଭିନ୍ନତା । ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ,ସଂସ୍କୃତ ଏବଂ  ଅନେକ ସାସଂଦ ନିଜ ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।

୧୯ ତାରିଖରେ ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି  ଚୟନ କରାଯିବ। ସେହି ଦିନ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଙ୍କ ସହ  ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏକ ଭୋଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦ ତାରିଖ ଦିନ ସଂସଦର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଉଭୟ ଗୃହର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବେ। ଜୁଲାଇ ୫ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦ ବାହାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ନିଶାନା କରିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି। ବିରୋଧୀ ସଂଖ୍ୟା ଚିନ୍ତା ଛାଡି ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ବଜେଟ ଅଧିବେଶନରେ ମୋଟ ୩୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ରହିବ। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଲୋକସଭାରେ ପୁଣି ଥରେ ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବିଲ୍ ପାରିତ କରାଇବା ରହିବ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା। 

   Related Posts