Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଭିକ୍ଷାଥାଳ ଧରି ଶହ ଶହ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା କଲେ ଭିକ୍ଷା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

3/07/2019 at 4:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩|୭: ବିଧାନସଭା ଚାଲିଲେ ନାରାବାଜିରେ କମ୍ପେ ଲୋୟାର ପିଏମଜି । ସବୁଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ଦାବି ଜଣାଇବାକୁ ଏଠାରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଛନ୍ତି । ହଠାତ୍‌ ଆଜି ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶହ ଶହ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭିକ୍ଷାଥାଳ ଧରି ଠିଆ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ହେଲେ ଏମାନେ କିଏ, ଆଉ କ’ଣ ପାଇଁ ଏଭଳି କରୁଥିଲେ ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଏଇ ରିପୋର୍ଟରେ ।

କେବଳ କିଛି ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ବସୁଥିବା ଭିକ୍ଷୁକମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ଆଉ କେଉଁଠି ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି । ହେଲେ ଆଜି ହଠାତ୍‌ ଲୋୟୋର ପିଏମଜିକୁ ଯିବା ବାଟରେ ଶତାଧିକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଥାଳ ଧରି ଭିକ୍ଷାମାଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା । ଏମାନଙ୍କୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଖି ଆମ ମନକୁ ବି ଟିକେ ସଂଦେହ ଆସିଲା । ଏମାନେ କିଏ,  କାହିଁକି ଏଠାକୁ ଆସି ଏଭଳି ଭିକ୍ଷା ମାଗୁଛନ୍ତି ବୁଝିବାକୁ ଟିକେ ଅଟକିଗଲୁ । ବୁଝୁ ବୁଝୁ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଏମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଭିକ୍ଷୁକ ନୁହନ୍ତି । ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ଅଣନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସଂଘର ସଦସ୍ୟା । ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଆଜି ଯାଏଁ ୧୭ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିମ୍‌ ସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉନାହାନ୍ତି ।ଯାହାର ପ୍ରତିବାଦରେ  ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ।   

ସେପଟେ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାବ୍‌ ଓ୍ବେଲଫେୟାର ଆସୋସିଏସନ ମଧ୍ୟ ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ସେମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ କ୍ୟାବ୍‌ ସଂସ୍ଥା ସେମାନଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ କମିଶନ ଦେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି କମ୍ପାନୀ କମିସନ, ଅପରେଟର ବିଲ୍, ବେସ୍ ଫେୟାର, ଅପରୋଡ୍ ଲିମିଟ୍ ଆଦି ବଢାଇବା ଆଦି ୧୧ଦଫା ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ସଂଘ ।

   Related Posts