Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

୨୨ ବର୍ଷରେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ହୋଇଥିଲେ ସ୍ବାତୀ ମିନା: ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ନିଆରା କାହାଣୀ…

26/09/2021 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୯ : ଆଇଏଏସ୍‌ ହେବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ । ଏଥି ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ କିଛି ଜଣ ଏହି ପରିଶ୍ରମର ଫଳକୁ ହାସଲ କରନ୍ତି ଆଉ କେତେ ଜଣ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖି ଥାନ୍ତି ।  ହେଲେ ଏହି ଆଇଏଏସ୍‌ ଧାଡିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛି । ଯିଏକି ଖୁବ୍ କମ୍ ବୟସରେ ସଫଲତାର ସିଢି ଚଢିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ବାତୀ ମୀନା UPSCକୁ କ୍ଲିୟର କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ବ୍ୟାଚର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ହେବାର ସହ ଆଇଏଏସ୍‌ ହେବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସ୍ବାତୀ ପାଠପଢା ଅଜମେରରେ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସ୍ବାତୀଙ୍କ ମାଆ ଚାହୁଁଥିଲେ କି ସେ ଡକ୍ଟର ହୁଅନ୍ତୁ । ହେଲେ ସ୍ବାତୀ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ  କହିଥିଲେ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଡୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍ବାତୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପିତା ବହୁତ ଖୁସି ମନେ ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ UPSC ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ ଏବଂ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ହେବାକୁ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ଏନେଇ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ଦେଖିଲେ ଯେ ସ୍ବାତୀ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଚଳାଉଥିବା ବେଳେ ପିତା ସ୍ବାତୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ। ୨୦୦୭ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ସ୍ବାତୀ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୬୦ ର୍ୟାଙ୍କ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ସଫଳତା ପାଇବା ପରେ ପିତାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାତୀ ସେହି ବ୍ୟାଚ୍ ର କନିଷ୍ଠ IAS ଥିଲେ । UPSC କ୍ବାଲି ଫାୟରା ହେବା ପରେ ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ କ୍ୟାଡର ପାଇଲେ ।

ସେପଟେ ସେ ଚାକିରି କରିବା ସମୟରେ ସ୍ବାତୀଙ୍କ ଫଟୋ ଏକ ଦବଙ୍ଗ ଅଫିସର ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡେଲାରେ ସ୍ବାତୀଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଠାରେ ସେ ଖଣି ମାଫିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଥିଲା। ସେଠାରେ ସେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଏହି ଖଣି ମାଫିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଭାବରେ ମଣ୍ଡେଲାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଖଣି ମାଫିଆ ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିଭାଗରୁ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା। ଯାହାକୁ ନେଇ ସେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସେହିଭଳି ଖଣ୍ଡୱାଠାରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଙ୍ଗ୍ ଥିଲା । ନିହତ ସିମି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଉପଦ୍ରବମାନେ ବହୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ବାତୀ ମୀନା ପ୍ରଶାସନ ସହ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜ ଭାବେ ପାର୍‌ କରିଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts