Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

କିଏ ସେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜା, ତାଙ୍କ ଉପରେ କାହିଁକି ରାମ ମନ୍ଦିର ଦାୟୀତ୍ବ ?

6/02/2020 at 2:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୨: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସଂସଦରେ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ୧୫ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଏଥିରେ ୯ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ୬ଜଣ ନାମିତ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାଁ ସରକାର  ଚୂଡାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜବଂଶର ବଂଶଜ ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ ପପୁ ଭାଇ ନାମରେ ଡାକିଥାନ୍ତି ।

ଭାଗବାନ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଆଧାତ୍ମିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଅତୀତରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ସହରର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବଂଶଜ ଭାବେ ସମ୍ଭାଳୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସମୟ ଗଡିବା ପରେ ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ପୁଣି ଥରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଦାୟିତ୍ବ ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କାନ୍ଧକୁ ଆସିଛି । ବାବ୍‌ରୀ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଘରୁ ରାମଙ୍କ ମୃର୍ତ୍ତୀକୁ ପଠାଇଥିଲେ ।

ଅଯୋଧ୍ୟାର ରାଜବଂଶର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ର ରାଜା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀ ଏବେବି ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ରାଜା ସାହେବ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥାନ୍ତି । ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମାୟଣ ମେଳା ସଂରକ୍ଷକ ସମିତିର ସଦସ୍ୟ  ଏବଂ ସମାଜସେବା  କରିଥାନ୍ତି ।  ସ୍ବର୍ଗତ ରାଣୀ ବିମଳା ଦେବୀଙ୍କର ଦୁଇ ପୁତ୍ର ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ର ଓ ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ର । ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ପରିବାରର ବଡ ପୁତ୍ର ହୋଇଥିବାରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀ ରାଜା ଭାବେ ସ୍ବୀକାର କରିଥାନ୍ତି ।  ଡଂ. ରାମ ମନୋହର ଲୋହିଆ ବିଚାରରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ରାମାୟଣ-ମେଳା ସମିତିର ସଂରକ୍ଷଣ ମଣ୍ଡଳର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଏବେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ଭାବନାର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ନିମନ୍ତେ ‘ହେରିଟେଜ୍ ଯୋଜନା’ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ରୂପେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି ।

ବିଳଳେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ୨୦୦୯ରେ ଫୈଜାବାଦ ଆସନରୁ ବିଏସ୍‌ପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ଲୋକସଭା  ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ମଳା ଖତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାଜୟ ହୋଇଥିଲେ, ପରେ ସେ ନିଜକୁ ନିର୍ବାଚନରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିଗତ ଦିନରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜବଂଶ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିର ନିକଟତର ଥିଲେ ବୋଲି ଚର୍ଚା ହୁଏ ।

ରାଜବଂଶରେ ପ୍ରାୟତଃ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । ରାଜବଂଶରେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ତାଙ୍କୁ ବଂଶର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବହୁ ଦିନ ପରେ ରାଜବଂଶରେ କୌଣସି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ବିମଳେନ୍ଦ୍ର ବାଲ୍ୟଜୀବନ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବିତିଛି ।

 ମହାରାଣୀ ବିମଳା ଦେବୀ ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ୧୪ବର୍ଷ ନହେବା ଯାଏଁ , ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଖେଳିବାକୁ କିମ୍ବା ମିଶିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉନଥିଲେ । ଏପରିକି ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ମାଆ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଛୋଟ ଭାଇ ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟାର ସାକେତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ସମିତିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି  । ବିମଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ୟତ୍ରୀନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ପ୍ରତାପ ଜଣେ ସାହିତ୍ୟାକାର ଓ ବିବିଧ ଭାରତୀରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇସାରିଛନ୍ତି ।।

ସମାଜସେବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ନିଜ ମାଆ ବିମଳା ଦେବୀଙ୍କ ନାମ ଅନୁସାରେ “ ବିମଳା ଦେବୀ ଫାଉଣ୍ଡସେନ” ରଖାଯାଇଛି । ଫାଉଣ୍ଡସେନର ସେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts