Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଘରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

27/05/2021 at 8:40 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୬: କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲଲହର ଚାରିଆଡେ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଲୋକମାନେ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯେପରିକି ଆୟୁର୍ବେଦିକ କାଢା ପିଇବା, ବାଷ୍ପ ନେବା, ଯୋଗ କରିବା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାବୁନ୍ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ସହିତ ବାରମ୍ବାର ହାତ ସଫା କରିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଗ୍ରହଣ କରିବା । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଘରେ କିଛି ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ରଖନ୍ତୁ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଆମର ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଯୁକ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜଡିବୁଟି ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକୁ ଘରେ ଲଗାନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବାୟୁକୁ ଶୁଦ୍ଧ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାରରେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ରହିଛି ସେହି ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ-

Home Gardening Tips: How To Grow Tulsi Plant At Home In 7 Easy Steps

ତୁଳସୀ ଗଛ:

ତୁଳସୀ ହେଉଛି ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ । ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଘରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିନଥାଏ ବରଂ ଥଣ୍ଡା,ଜ୍ୱର ଏବଂ କାଶରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ତୁଳସୀ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ, ଏହା ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକତା ଆଣିଥାଏ ।

Neem Giloy - Love Heals Cancer

ଗିଲୋଇ:

ଗିଲୋଇ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ । ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଜ୍ୱର, ଡେଙ୍ଗୁ, ବାତ ଏବଂ କଫକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ହଜମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭୋକକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ଆଖି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

Lavandula - Wikipedia

ଲାଭେଣ୍ଡର:

ଏହି ସୁଗନ୍ଧିତ ବାଇଗଣୀ ଫୁଲ ତେଲରେ ଆଣ୍ଟିଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ।ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ନିଦ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଏହାର ତେଲ ରକ୍ତଚାପର ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଘରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ସକରାତ୍ମକତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

PunjabKesari

କାମୋମାଇଲ:

କାମୋମାଇଲ ଏକ ଜଡିବୁଟି । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା, ଚାପ, ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଲର୍ଜି ଟେଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହା ହାର୍ଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts