Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ମାରୁତୀ କାରରେ ଲେଖାଯାଉଥିବା LXi, VXi, ZXi ର ଅର୍ଥ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ

20/09/2019 at 3:25 PM

ମାରୁତୀ ସୁଜୁକିର କାରମାନଙ୍କରେ LXi, LDi, VXi, VDi, ZXi, ZDi ଲେଖା ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଏହାର ଅର୍ଥ ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ଜାଣିନଥାନ୍ତି। ତେବେ ମାରୁତୀ କାର ଭାରିଏଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ। ମାରୁତୀରେ ଲେଖା ଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଟଫର୍ମ ସାଂକେତିକ ଶବ୍ଦ ମାରୁତୀର ବିଭିନ୍ନ ମଡେଲ, ଭାରିଏଣ୍ଟ ଓ ଗାଡିର ଇନ୍ଧନ କ୍ଷମତାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଲୋକେ ଗାଡିର ଫିଚର ଓ ଦାମ ଅନୁମାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ମାରୁତୀ ସୁଜୁକି କାରରେ ୨ ପ୍ରକାରର ଲେଖା ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମେ LXi, VXi, ZXi ତଥା ଦ୍ବିତୀୟରେ LDi,VDi, ZDi ଲେଖାହୁଏ। ଏହାର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର L,V,Z ଗାଡିର ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଏ। ଏହା ସହ ଗାଡିରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା Lର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଲୋଅର ମଡେଲ, V ମାନେ ଭେଲୁ ଆଡେଡ୍‌ ମଡେଲ,Z  ଅର୍ଥ ଟପ୍‌ ମଡେଲ ହୋଇଥାଏ।  ଲେଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ଦେଖି ମାରୁତୀର ମଡେଲ ବୁଝିହେବ।

 ଅନେକ ମଡେଲରେ VDi+ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗାଡିରେ VDi ମଡେଲରୁ ଅଧିକ ଫିଚର୍ସ ରହିଛି ହେଲେ ZDi ମଡେଲରୁ କମ୍‌ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ମଡେଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ଭେରିଏଣ୍ଟରେ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରାଯାଏ।

ଗାଡିରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଅକ୍ଷର Xi ଓ Di ବାହାନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଫୁଏଲ ବା ଇନ୍ଧନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଜଣା ପଡେ ଯେ, କେଉଁ ଭେରିଏଣ୍ଟରେ କେଉଁ ଫୁଏଲ ବିକଳ୍ପର ମଡେଲ ଚଲା ଯାଉଛି। Xiର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ Diର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଡିଜେଲ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଗ୍ରାହକ ସୁବିଧାରେ ଫୁଏଲ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିପାରିବେ। କେବେ କେବେ ZDi+ ଭଳି ମଡେଲ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ମାରୁତୀ ସୁଜୁକି କାରରେ ଭେରିଏଣ୍ଟ ଓ ଫୁଏଲ ଟାଇପ୍‌ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ ଫଲୋ କରନ୍ତି। ଏହି ପେଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର କମ୍ପାନୀ ଉପଯୋଗ କରେ ନାହିଁ। ଅଲଗା ଅଲଗା କମ୍ପାନୀ ନିଜ ଅନୁସାରେ ମଡେଲର ନାଆ ଦିଅନ୍ତି।   

 

   Related Posts