Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ଯୋଗୁଁ ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡର ୨.୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି

1/10/2019 at 4:40 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡ୍‌ ବା ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ୨.୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ତାଳଚେରରେ ଥିବା ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡର ଏକ ଖଣି ନିକଟରେ ଟିପର ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଏକାଠି ହୋଇ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ଧରି କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ ଓ ପରିବହନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।
ଜଗନ୍ନାଥ ସାଇଡିଂ ନିକଟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ କୋଇଲା ପରିବହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସୋମବାର ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ।

ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୁଲିସ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଉଠିଥିଲେ । ଦିନ ୨ଟା ୩୦ ପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସାଢେ ତିନି ଘଣ୍ଟା କାମ ବନ୍ଦ ରହିବାରୁ କୋଇଲା ପରିବହନରେ ୧.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଓ ରେଳ ଡେସ୍‌ପାଚରେ ୧.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଇସ୍ତାହାରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।
ସରକାରଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ୱହାନୀ ହୋଇଛି ।

କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ବେଆଇନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବାଧକବୋଲି କମ୍ପାନୀ ର ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କୋଇଲା ଖଣି ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗିଥିବା ଅଞ୍ଚଳ । ଏଠାରେ କେବଳ ଅଧିକୃତ ଶ୍ରମିକ ଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଆନ୍ତି । ମାତ୍ର ସେହି ସ୍ଥାନର ଛେଳି ଚରା ସହ ଅନ୍ୟମାନେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । କିଛି ଲୋକ କୋଇଲା ଚୋରି ପାଇଁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts