Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ସାହସିକତା ପରେ ଏବେ ଦୁନିଆ ଦେଖିଲା ମୟୂର ଶେଲକେଙ୍କ ବିଶାଳ ହୃଦୟ, ବଞ୍ଚାଇଥିବା ପିଲାକୁ ଦେବେ ପୁରସ୍କାରର ଅଧା ଟଙ୍କା

22/04/2021 at 4:50 PM

ମୁମ୍ବାଇ  ୨୨।୦୪: ସଂପ୍ରତି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମୟୂର ଶେଲକେଙ୍କ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା। ସେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରେଲଓ୍ଵେର ମୁମ୍ବାଇ ଡିଭିଜନରେ ପଏଣ୍ଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। କିଛି ଦିନ ତଳେ ସେ ଦେବଦୂତ ସାଜି ମୁମ୍ବାଇ ନିକଟ ବନଗନୀ ରେଲଓ୍ଵେ ଷ୍ଟେସନ ଟ୍ରାକରେ ଖସି ପଡିଥିବା ଜଣେ ଶିଶୁକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଟ୍ରେନ ମୁହଁରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପିଲାକୁ ସେ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ବିଶାଳ ହୃଦୟର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହା  ଜାଣି ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ସେଲ୍ୟୁଟ୍ କରି ରହି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଶେଲକେ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାରରେ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥ ରାଶିର ଅଧା ଟଙ୍କା ସେହି ପିଲା ଏବଂ ତାର ମାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହାର ଜୀବନ ସେ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜିରେ ଲଗାଇ ପିଲାର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିବା ଶେଲକେଙ୍କ ବାହାଦୂରୀକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରେଲଓ୍ଵେ ୫୦  ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେହି ଅର୍ଥ ଅଧା ଟଙ୍କା ଉକ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଶେଲକେ ପୁରସ୍କାର ରାଶିର ଅଧା ଟଙ୍କା ପିଲା ଏବଂ ତାର ମାଆଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀର ଏହି ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ। ତେଣୁ ଯିଏ ବି ତାଙ୍କୁ ନଦଗ ରାଶି ଅଥବା ଚେକ୍‌ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଉକ୍ତ ପିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ବିପଦରେ ପଡିଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବନଗନୀ ଷ୍ଟେସନରେ ଜଣେ ପିଲା ନିଜର ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ମା ସହିତ ଯାଉଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ପିଲାଟି ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରୁ ଟ୍ରାକରେ ଖସି ପଡିଥିଲା। ପିଲାଟି ଉପରକୁ ଚଢିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚଢି ପାରିନଥିଲା। ତାର ମାଆ ପୁଅ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚିତ୍କାର କରି ଚାଲିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଶେଲକେ ବୁଦ୍ଧିମତାର ପରିଚୟ ଦେଖାଇ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜିରେ ଲଗାଇ ତୁରନ୍ତ ଦୌଡି ଟ୍ରେନ ମାଡିଯିବା ଆଗରୁ ପିଲାଟିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ନେଇଥିଲେ। ଅଳ୍ପକେରୁ ପିଲା ସହ ଶେଲକେ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଶେଲକେ ପୂରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିବା ସହ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିଲେ।

ଶେଲକେଙ୍କ ଏହି ସାହସିକତ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଜାଭା ମୋଟର ସାଇକେଲ୍ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାରସ୍ଵରୂପ ଜାଭା ବାଇକ୍ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି। ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଶେଲକେଙ୍କ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଜାଭା ପରିବାର ତରଫରୁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସଲାମ କରୁଛୁ।

   Related Posts