Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଜୁଲାଇ ୨୩ରେ ବସପାର ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ମିଳନୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଲେ ମାୟାବତୀ

18/07/2021 at 4:55 PM

ଲକ୍ଷ୍ମୌ୧୮।୭: ୟୁପିରେ ବହୁଜନ ସମାଜପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ଜୁଲାଇ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପାର୍ଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ନେତ୍ରୀ ସୁଶ୍ରୀ ମାୟାବତୀ ରବିବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।  ତେବେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ ଏବେ ଦୁଃଖିଥିବା ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଦଳିତଙ୍କ ଲାଗି ସେ ନିଜକୁ ଗର୍ବିତ ମନେ କରନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉସକାଇବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ବେଶ୍ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏବେ ଲୋକେ ଠିକ୍‌ ଚିହ୍ନି ଗଲେଣି । ବିଜେପି ଦଳିତଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବା ଲାଗି ଖୁବ୍ ଖେଚେଡି ଖୁଆଉଛି ହେଲେ ଦଳିତଙ୍କ ଖେଚଡି ତାଙ୍କୁ ବୋଧେ ଭଲ ଲାଗୁନି। ଏଣୁ ସେମାନେ ନିଜେ ତିଆରିକରି ଆଣୁଥିବା ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବସପାର ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ବିଜେପି ଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର ସମର୍ଥନ ଯୋଗୁ ବିଜେପି ସରକାର ଗଢିଛି।  ହେଲେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଲାଗି ବିଜେପିର ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନଥିଲା କି ଏବେବି ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଏହା ଏବେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଜାଣି ଗଲେଣି। ଏଣୁ ଆଗକୁ ହୁଏତ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ ଭୁଲର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ମାୟାବତୀ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ  କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସହ ବିଜେପି କିପରି ଆଚରଣ କରୁଛି ମୁଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ଏଣୁ ସମାଜ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମୋର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭରସା ଅଛି ବୋଲି ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ବ୍ରାହ୍ମଣ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଗି ବିଜେପି ତାର କଳକୌଶଳ ଚଳାଇଛି। ତେବେ କେବଳ ବସପା ସରକାରରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଜୁଲାଇ ୨୩ରେ ବସପା ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସତୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୭ ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବସପା ସମର୍ଥନରେ ଆସିଥିଲେ ଓ ସରକାର ଗଢିଥିଲେ। ହେଲେ ଦଳିତଙ୍କ ପରି ବ୍ରାହ୍ମଣ ନିଜ ନୀତିରେ ଦୃଢ ହୋଇ ପାରିଲେନି। ଏଣୁ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଫଶିଗଲେ ବୋଲି ମାୟାବତୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts