Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କମିପାରେ ସିଲାବସ୍‌, ସ୍କୁଲ୍‌ ଖୋଲିବା ପରେ ହେବ ନିଷ୍ପତ୍ତି

10/07/2020 at 11:57 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦/୦୯: ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କମିପାରେ । ସିବିଏସ୍‌ଇ ପକ୍ଷରୁ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ୩୦% କମିବା ପରେ ଆଜି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ହେଲେ କେତେ ପରିମାଣରେ କମିବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି । ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କମିପାରେ ସିଲାବସ୍‌ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ଅଧାରୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଆଗକୁ ସ୍ଥିତି କ’ଣ ହେବ? କେବେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବ ତାହା ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଅଛି । ଏଭଳି ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସିବିଏସ୍‌ଇ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କମାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସ୍କୁଲ କେବେ ଖୋଲିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇପାରିନାହିଁ । ସ୍କୁଲ ନଖୋଲିବା ଯାଏଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବା ଠିକ୍‌ ହେବ ନାହିଁ । ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଏହା ପରେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପଢ଼ାଯିବ ଆଉ କେତେ କମାଯିବ, ତାହା ବିଚାର କରାଯିବ । କେବଳ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ନୁହେଁ, ଏହାଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଶତ ବି କମିପାରେ ସିଲାବସ୍‌ । ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପରେ ସିବିଏସ୍‌ଇ ଢାଞ୍ଚାକୁ ବିଚାର କରାଯିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ୍‌ ନିଶଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସିବିଏସ୍‌ଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ପିଲାଙ୍କ ମାନସିକ ଚାପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସିଲାବସ୍‌ କମିବା ସମ୍ପର୍କରେ ତର୍ଜମା ହୋଇଥିଲା । ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ପ୍ରତିଶତ କମାଯିବ ସେମ୍ପର୍କରେ ମତ ରଖିଥିଲେ । ଏସବୁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଲାବସ୍‌ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗ୍ରହଣକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରେ ରହିବ । ଆଉ କେତକ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ ।

   Related Posts