Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଓଡିଆ ଛାତ୍ର ଶୁଭ୍ରାଂଶୁଙ୍କ ‘ମାଭିକ୍’ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକ, ନାସା ସ୍ପେସ୍ ସେଟେଲେମେଣ୍ଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତକୁ କରିବେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ

3/11/2019 at 6:38 PM

ଅନୁଗୋଳ ୩।୧୧: ଛୋଟ ବୟସରେ ବଡ଼ କାମ । ବୟସ ୧୪ କିନ୍ତୁ ଅନନ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା। ‘ମାଭିକ’ ନାମକ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ତିଆରି କରି ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି ସେ । ନାସା ସ୍ପେସ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ହୁଲୁରିସିଂହାର ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ନାୟକ । 

ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ନାୟକ । ବୟସ ୧୪ ।  ଅନୁଗୋଳ ହୁଲୁରିସିହାର ସରକାରୀ ବସ୍ତିରେ ବାପା ମାଆଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି । ଅନୁଗୋଳ ସରସ୍ଵତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରରେ ନବମ ଶେଣୀର ଛାତ୍ର । ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କି ଅତି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମେଡିସିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରଞ୍ଜାମ ଅନ୍ୟାୟାସରେ ପହଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ମାଭିକ୍’।

ଆଉ ଏହି ମଡେଲ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ପାରିଛି । ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାରେ ଆମେରିକା ୱାଶିଂଟନ ଡିସିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନାସା ସ୍ପେସ ସେଟଲମେଣ୍ଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକରା ଆସିଛି । ଆଉ ତାଙ୍କର ଏହି  ମଡେଲ ବିଶ୍ଵରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଭାରତରୁ କେବଳ ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ହିଁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବାପା ମାଆଙ୍କୁ ଅନେକ କଷ୍ଟ ସହି ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ବାପା ବ୍ୟାଗ୍ ସିଲେଇ କଲେ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି ପରିବାରର । ତେଣୁ ପୁଅର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବା କଷ୍ଟ ହେଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସେ । ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ କିଛି ମିଳିଲେ ଶୁଭ୍ରାଂଶୁଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହୁଅନ୍ତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ବାପା।

   Related Posts