Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ହଙ୍ଗାମା : ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କଲେ ମୁଣ୍ଡ କାଟିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଲେ ମୁସଲମାନ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ

8/07/2020 at 1:23 PM

ଇସ୍ଲାମଵାଦ ୦୮/୦୭ : ପାକିସ୍ତାନ ଇସ୍ଲାମଵାଦରେ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ମୁସଲମାନ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ଖୋଲାଖୋଲି ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି | ପାକିସ୍ତାନର ଧାମିକ ସଭାରେ କିଛି କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ମୌଲାନା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ହିଂସାତ୍ମକ ଧମକ ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି | ପାକିସ୍ତାନର ଆଲୋଚକ ତଥା ଲେଖକ ତାରିକ ଫତେହ ଜଣେ ମୌଲାନାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ ସେୟାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌଲାନା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ମୁଣ୍ଡ କାଟ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଆଗରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ରଦ୍ଦ କରିଥିଲେ | ତାରିକ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଜଣେ ମୌଲାନା ଏକ ଧାର୍ମିକ ସଭାରେ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଇସ୍ଲାମଵାଦରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦିଆଯିବ | ମୁଣ୍ଡ ମନ୍ଦିରରେ ଚଢେଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ କୁକୁରଙ୍କୁ ଦେଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି | ମସଜିଦ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପାକିସ୍ତାନର ଖଜଣା ଟଙ୍କାରେ ତିଆରି ହେଉଛି | ଯଦି ମନ୍ଦିର ତିଆରି ହେବା ତାହେଲେ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ବୁଲୁଥିବା କୁକୁରଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଭିଡିଓରେ ମୌଲାନା କହୁଛନ୍ତି | 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ମନ୍ଦିର ଜମି ଜବରଦଖଲ କରିଛନ୍ତି | ଜଣେ ମୌଲାନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କିଛି ଲୋକ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ଓ କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ | ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁସଲମାନ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ | ମନ୍ଦିର ପାକିସ୍ତାନର କ୍ୟାପିଟାଲ ଡେଭେଲପ୍ମେଣ୍ଟ ଅଥୋରିଟି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ଦିର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଇସ୍ଲାମିକ ଆଇଡୋଲୋଜି କାଉନସିଲ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି |

ଇସ୍ଲାମଵାଦରେ ଥିବା ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ହିନ୍ଦୁ କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବହୁ ବର୍ଷରୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ମନ୍ଦିର ଇସ୍ଲାମଵାଦର H-9 ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନର ମାନବାଧିକାରର ସଂସଦୀୟ ସଚିବ ଲାଲ ଚାନ୍ଦା ମାଲ୍ହି ଏହି ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ | ମାଲ୍ହି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୪୭ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ଲାମଵାଦ ଏବଂ ତାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଥିଲା | ଏହି ମନ୍ଦିର ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଜଣେ ଓକିଲ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ | କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ଅଧିକାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ |

   Related Posts