Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା: ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା, ୩ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ଓ ପବନ ବୋହିବ
  • ||
  • ୨୦୧୭ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ, ୪ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ମିଚିଗାନ ସ୍କୁଲରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରର ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ବରପଦା ନିକଟରେ ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର
  • ||

ଚୂଲି ଜଳାଇବା ବି ମହଙ୍ଗା ହେଲା, ୧୪ବର୍ଷ ପରେ ବଢିଲା ମାଚିସ୍ ଦର

23/10/2021 at 11:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦: ସାଧାରଣ ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ । କେବଳ ଯେ, ଗ୍ୟାସ ଓ ତେଲ ଦର ବଢିନି । ଏହାରି ଭିତରେ ଚୂଳି ଜାଳି ରୋଷେଇ କରିବା ବି ମହଙ୍ଗା ହେବ । ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି ମାଚିସ୍ ବକ୍ସର ମୂଲ୍ୟ । ପ୍ରାୟ ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଦିଆସିଲର ଦର ।
କେତେ ବଢିଲା ଦର :
ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଅର୍ଥାତ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଦିଆସିଲ ବକ୍ସ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହି ବୃଦ୍ଧି ପରେ ମ୍ୟାଚ୍ ବକ୍ସର ନୂଆ ମୂଲ୍ୟ ୨.୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବୈଠକରେ ୫ଟି ପ୍ରମୁଖ ମ୍ୟାଚ୍ ବକ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଜଡିତ ଥିଲେ । ମାଚିସ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେମାନେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।
ଏହାର କାରଣ କ’ଣ:
ଏହି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ମ୍ୟାଚ୍ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଲାଲ୍ ଫସଫରସ୍, ମହମ, ବକ୍ସ ବୋର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ସମସ୍ତ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ପରିବହନ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏହା ହେଉଛି କାରଣ ।
୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ବଢିଲା ଦର:
ପ୍ରାୟ ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ, ମାଚିସ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ମ୍ୟାଚ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ମ୍ୟାଚ୍ ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମ୍ୟାଚ୍ ବକ୍ସର ମୂଲ୍ୟ ୧.୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

   Related Posts