Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବନ୍ଧକୁ ପିଓକେବାସୀଙ୍କ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ, ମଶାଲ ରାଲି ବାହାର କରି କଲେ ପ୍ରଦର୍ଶନ

8/09/2020 at 4:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮।୦୯: ନିଲମ-ଝେଲମ ନଦୀରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମାଣଧୀନ ନଦୀବନ୍ଧକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର(ପିଓକେ)ବାସୀ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ମୁଜଫରବାଦ ସହରରେ ଏକ ମଶାଲ ରାଲି ବାହାର କରାଯାଇ ବଡ ଧରଣର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। କମିଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦରିଆ ‘ବଚାଓ, ମୁଜଫର ବଚାଓ’ ଓ ନୀଲମ ଓ ଝେଲମ ବହିବାକୁ ଦିଆଯାଉ, ଆମକୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ନାରା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଲିରେ ସହରର ଶତାଧିକ ନିବାସୀ ଓ ପିଓକେର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ ଆଜାଦ ପଟ୍ଟନ ଓ କୋହଲାରେ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ୭୦୦.୭ ମେଗାଓ୍ଵାଟ୍ ବିଜୁଳି ଆଜାଦ ପଟ୍ଟନ ହାଇଡଲ ପାଓ୍ଵାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଜୁଲାଇ ୬ରେ  ହୋଇଥିବା ଚୀନ-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର(ସିପିଇସି)ର ଅଂଶ ବିଶେଷ। ୧.୫୪ ବିଲିୟନର ୟୁଏସଡି ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୀନର ଜିୟୋଝାବା ଗ୍ରୁପ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଉଛି।

କୋହଲା ହାଇଡ୍ରୋଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ପାଓ୍ଵାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଝେଲମ ନଦୀରୁ ୭ କିଲୋମିଟର ଏବ ପାକିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀ ଇସାଲାମାବାଦରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ୨୦୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଇନା ଥ୍ରୀ ଗୋରଜେସ କର୍ପୋରେସନ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କର୍ପୋରେସନ ଓ ସିଲ୍‌କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫଣ୍ଡ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ।

ମୁଜଫରବାଦ ନିବାସୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି, ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଦୀର ବିବିଧତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଅସ୍ଥିତ୍ଵକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଅସୁରିକ୍ଷ ମଣୁଛନ୍ତି। ଚୀନ-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ନାମରେ ଦୁଇ ଦେଶ ପିଓକେ ଓ ଗିଲ୍‌ଗିଟ୍‌ ବାଲିଷ୍ଟାନର ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳ ଲୁଟି ଚାଲିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ପିଓକେରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଅଧିକ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  

   Related Posts