Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ତୈଳ କୂପରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ : ୧୪ ଦିନ ହେଲା ନିର୍ଗତ ହେଉଥିଲା ଗ୍ୟାସ୍

9/06/2020 at 4:20 PM

ଗୁଆହାଟୀ ୦୯/୦୬ : ଆସାମର ଏକ ତୈଳ କୂପରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି | ଆସାମର ଉପରି ଅଞ୍ଚଳ ତିନସୁକିୟା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ଼ର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ କୂପରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି | ଏହି କୂପରୁ ଗତ ୧୪ ଦିନ ହେଲା ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିଲା | ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୂପରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିଲା | ଘଟଣା ପରେ ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୋବାଲ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି | ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ଆସାମର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କୂପର ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଆସାମକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଏମାନେ ଅପରେସନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ | ଗୁଆହାଟୀରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ବାଗହଜନରେ ମେ ୨୭ ତାରିଖରେ ଏହି ତୈଳ କୂପରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା | ଗତ ୧୪ ଦିନ ହେଲା ଏହି କୂପରୁ ତୈଳ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିଲା | ଫଳରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଭୂମି ଓ ଜୈବ ବିବିଧତାକୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି | ଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ଗଙ୍ଗା ଡ଼ଲଫିନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟ ଡିବୃ ସାଇଖୋବା ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କରେ ଭାସୁଥିବାର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ତୈଳ କୂପ ଠାରୁ ଏହି ପାର୍କ ମାତ୍ର ୩ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ | 

ତୈଳ କୂପରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁ ଯୋଗୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷଜମି, ପୋଖରୀ ଆଦି ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଯାଇଛି | ଜୀବନ ପ୍ରତି ପ୍ରତିଦିନ ଏଠାରେ ବିପଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ କୂପର ଦେଢ଼ କିମି ପରିଧିରେ ରହୁଥିବା ପାଖାପାଖି ୬ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି |

   Related Posts