Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲିଫ୍‌ଲେଟ୍‌ରେ ବିବାଦୀୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରାଗଲା ସେବାନିବୃତ୍ତ, ଦୁଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୈଫିୟତ ତଲବ

16/11/2019 at 12:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬।୧୧: ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେବାନିବୃତ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ କୈଫିୟତ ତଲବ କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ଭୁଲ୍ ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ତୃଟି ଥିଲା । ଏଥିସହ ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ଥିବା ସମସ୍ତ ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ କୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି । ମାସେ ମଧ୍ୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରି ପୁଣି ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ବଣ୍ଟା।ଯିବ । ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଏଭଳି ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାସ ।  

ମନ୍ତ୍ରୀ ବିବୃତ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଙ୍କୁ କୌଣସି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେବା, ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା କିମ୍ବା ଘଟଣାଚକ୍ରକୁ ବଦଳାଇବାର କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ନଥିଲା । ଏହା କେବଳ ଏକ ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ତୃଟି । ସେଥିପାଇଁ ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ କୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେବାନିବୃତ୍ତ କରିବା ସହ ଦୁଇ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୈଫିୟତ ତଲବ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ପୁନଃ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାସେ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟାଯିବ ।

୩୦ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିରଳା ଭବନରେ ଏକ ଆକସ୍ମିକ ଘଟଣାକ୍ରମେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ ଘଟିଥିଲା ବୋଲି ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଲିଫ୍ ଲେଟ୍ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଗତକାଲି କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରିଥିଲା । ଏଭଳି ଭୁଲକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରିବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରିଥିଲେ । ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଗତକାଲି ପ୍ରଶ୍ନକାଳରେ ପଡା ଗ୍ରାମକୁ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ କରିବା ନେଇ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତର ରଖୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ । ନରସିଂହ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ, ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକରେ ଗଡସେଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ହେବ କି । ଅବଶ୍ୟ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରଣ୍ଡି ଉତ୍ତରରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବା ତାଙ୍କ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ବ ନୁହେଁ ।

ଗତକାଲି ଗୃହର ଶୂନ୍ୟକାଳରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବେଶ୍ ହୋହଲ୍ଲା ହୋଇଥିଲା । ସରକାରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଭାବରେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର । ଏହା ଯଦି ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ତେବେ ସରକାର କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିବା ସହ ଯଦି ଏହା ଇଚ୍ଛାକୃତ ତାହାଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏଥିସହ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଲାଗି ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ରୁଲିଂ ଦାବି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଘଟଣାର ଗମ୍ଭୀରତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଗୃହରେ ବିବୃତ୍ତି ରଖିବା ଲାଗି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାସଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts