Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟର ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଆରଟି ପିସିଆର ଲ୍ୟାବ୍, ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ବଳଦ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ରାଇଦାସଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ସବନମ୍‌ ଶିରିନ୍‌ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , କୋଭିଡ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏମସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବାପଘର ଲୋକ ଆଣିଲେ ବଧୂ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଶ୍ବଶୁରଘର କହୁଛନ୍ତି ପଡିଗଲେ ବାଥରୁମ୍‌ରେ
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯୭୯୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା…
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି : ୫ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୮ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଅଜହର ମସୁଦର ଶଳା ୟୁସୁଫ ନିହତ !କାନ୍ଦାହାର ବିମାନ ଅପହରଣର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା

26/02/2019 at 2:56 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨ : ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମସୁଦ ଅଜହରକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏଜେନ୍ସି ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି | ଅଜହରକୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିରୁ ବହାବଲପୁର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଅଜହରର ଶଳା ୟୁସୁଫ ଅଜହର ଆଜି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ନିହତ ହୋଇଛି | ୟୁସୁଫ ଵାଲାକୋଟରେ ଅଜହରର ନିର୍ଦେଶରେ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିର ଚଲାଉଥିଲା | ଜୈସ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ୟୁସୁଫ ହିଁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଥିଲା | ଆଜି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୟୁସୁଫ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି | ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଫଳତା | ଵାଲାକୋଟରେ ୟୁସୁଫ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପାଇଁ ବୋମା ତିଆରି କରିବା ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲା | ୟୁସୁଫର ଅନ୍ୟ ନାମ ଉସ୍ତାଦ ଗୌରୀ | ୟୁସୁଫ ବହୁ ବର୍ଷ ହେଲା ଜୈସ ସାମିଲ ହୋଇ ଆତଙ୍କୀ କାରବାର ଚଲାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ କେବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନଥିଲା | ୧୯୯୯ କାନ୍ଧାର ବିମାନ ଅପହରଣରେ ୟୁସୁଫ ଅଜହର ସାମିଲ ଥିଲା | ଅପହରଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଟିମର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା ୟୁସୁଫ | ୟୁସୁଫର ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ ବିମାନ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ବିମାନ ଅପହରଣ ବଦଳରେ ଭାରତରେ କଏଦ ଥିବା ମସୁଦ ଅଜହରର ମୁକ୍ତି ଦାବି କରିଥିଲେ ଅପହରଣକର୍ତ୍ତା | ଅଜହର ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ଜୈସର ସବୁ କାମ ୟୁସୁଫ ବୁଝାବୁଝୀ କରୁଥିଲା | ଏହାପରେ ଅଜହର ୟୁସୁଫକୁ ସଂଗଠନର ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା |


ଜୈସ ମୁଖ୍ୟ ଅଜହର କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସବୁଠାରୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି | ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ଅଜହରକୁ ଶ୍ରୀନଗରରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା | ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଅଜହରର ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସଂଗଠନର ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ କିଛି ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ | ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଫାସରୁ ଫେରାର ହେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ କାନ୍ଧାର ବିମାନ ଅପହରଣ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅଜହରକୁ ମୁକ୍ତ କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ | ବିମାନରେ ଥିବା ୧୭୮ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଜହରକୁ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |


ଭାରତରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ଅଜହର ସଂସଦରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା | ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କୀ ହମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଜହରର ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପଠାନକୋଟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ହମଲା କରିଥିଲା ଅଜହର | ଏହାପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ଥରରେ ଅଜହରର କଳା କାରନାମା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ଏହାପରେ ଅଜହର ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ରେଡି କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା | ଅଜହରକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ଥରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା | ଭାରତର ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଆମେରିକା ସହମତି ଜଣାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଅଜହର ମାମଲାରେ ସବୁବେଳେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ଆସିଛି |


ଅଜହର ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ଦେବାପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଅଜହର ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନେଇ ତାକୁ ହିରୋ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛି | ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଅଜହରକୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା | ଅଜହର ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ |

   Related Posts