Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଅଜହର ମସୁଦର ଶଳା ୟୁସୁଫ ନିହତ !କାନ୍ଦାହାର ବିମାନ ଅପହରଣର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା

26/02/2019 at 2:56 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨ : ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମସୁଦ ଅଜହରକୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏଜେନ୍ସି ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି | ଅଜହରକୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିରୁ ବହାବଲପୁର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଅଜହରର ଶଳା ୟୁସୁଫ ଅଜହର ଆଜି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ନିହତ ହୋଇଛି | ୟୁସୁଫ ଵାଲାକୋଟରେ ଅଜହରର ନିର୍ଦେଶରେ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିର ଚଲାଉଥିଲା | ଜୈସ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ୟୁସୁଫ ହିଁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଥିଲା | ଆଜି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ୟୁସୁଫ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି | ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଫଳତା | ଵାଲାକୋଟରେ ୟୁସୁଫ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପାଇଁ ବୋମା ତିଆରି କରିବା ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲା | ୟୁସୁଫର ଅନ୍ୟ ନାମ ଉସ୍ତାଦ ଗୌରୀ | ୟୁସୁଫ ବହୁ ବର୍ଷ ହେଲା ଜୈସ ସାମିଲ ହୋଇ ଆତଙ୍କୀ କାରବାର ଚଲାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେ କେବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନଥିଲା | ୧୯୯୯ କାନ୍ଧାର ବିମାନ ଅପହରଣରେ ୟୁସୁଫ ଅଜହର ସାମିଲ ଥିଲା | ଅପହରଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଟିମର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା ୟୁସୁଫ | ୟୁସୁଫର ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ ବିମାନ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ବିମାନ ଅପହରଣ ବଦଳରେ ଭାରତରେ କଏଦ ଥିବା ମସୁଦ ଅଜହରର ମୁକ୍ତି ଦାବି କରିଥିଲେ ଅପହରଣକର୍ତ୍ତା | ଅଜହର ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ଜୈସର ସବୁ କାମ ୟୁସୁଫ ବୁଝାବୁଝୀ କରୁଥିଲା | ଏହାପରେ ଅଜହର ୟୁସୁଫକୁ ସଂଗଠନର ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା |


ଜୈସ ମୁଖ୍ୟ ଅଜହର କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସବୁଠାରୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି | ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ଅଜହରକୁ ଶ୍ରୀନଗରରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା | ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଅଜହରର ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସଂଗଠନର ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ କିଛି ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ | ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଫାସରୁ ଫେରାର ହେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ କାନ୍ଧାର ବିମାନ ଅପହରଣ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅଜହରକୁ ମୁକ୍ତ କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ | ବିମାନରେ ଥିବା ୧୭୮ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଜହରକୁ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |


ଭାରତରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାପରେ ଅଜହର ସଂସଦରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା | ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କୀ ହମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଜହରର ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ପଠାନକୋଟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ହମଲା କରିଥିଲା ଅଜହର | ଏହାପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ଥରରେ ଅଜହରର କଳା କାରନାମା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ଏହାପରେ ଅଜହର ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ରେଡି କର୍ଣ୍ଣର ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା | ଅଜହରକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ଥରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା | ଭାରତର ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଆମେରିକା ସହମତି ଜଣାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଅଜହର ମାମଲାରେ ସବୁବେଳେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ଆସିଛି |


ଅଜହର ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ଦେବାପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଅଜହର ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନ ନେଇ ତାକୁ ହିରୋ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛି | ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଅଜହରକୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା | ଅଜହର ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ |

   Related Posts