Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରୁଛି ମାରୁତି, ୫୦ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ କାରଖାନା ଚଳାଇବାକୁ ଯୋଜନା

12/05/2020 at 1:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୦୫:  ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ନେଇ ଲକାଡ଼ାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନ୍ଦା ଦେଖାଦେଇଛି । ଦେଶର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ନିଜର କାରଖାନା ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲେ । ତେବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ କିଛିଟା ନିୟମ କୋହଳ ପରେ କିଛି କାରଖାନା ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେପରି  ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ କାର ନିର୍ମାତା ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆ (ଏମଏସଆଇ)ଆଜି ଠାରୁ ତାର କାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ  କରିବା । କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ହରିୟାଣାର ମାନସର କାରଖାନାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍  ନେଇ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଦିନ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ  ଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରୁ କମ୍ପାନୀର ମାନସର ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଆଜି ପ୍ରଥମ କାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ |

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ଆରସି ଭର୍ଗାଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମନେସର କାରଖାନାରେ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆଜି ପ୍ରଥମ କାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଗୋଟିଏ ସିଫ୍ଟ ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ କେତେ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ଭରଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ । ଯେପରିକି ଦୁଇଟି ସିଫ୍ଟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କେବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସରଳ ହେବ। ଏହାସହିତ ଅନେକ କାରଣ ଜଡିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଆରମ୍ଭ ବିଷୟରେ ସେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ସେଠାରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ନୁହେଁ | ହରିୟାଣା ସରକାର ୨୨ ଅପ୍ରେଲରେ କମ୍ପାନୀକୁ ମାନସର ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନାକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯାନବାହନ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ନିରନ୍ତରତା ସମ୍ଭବ ହେଲେ ହିଁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି।

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଧାରାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (SOP) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ଏହାର ଡିଲରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ମାରୁତି ସୁଜୁକିର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୩୦୮୬ ଡିଲରସିପ୍ ରହିଛି | ଏହାମଧ୍ୟରୁ ୬୦୦ ଶୋ’ରୁମ  ଖୋଲାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଡିଲରମାନଙ୍କରେ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି | ଏପରିକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟଚ୍ ପଏଣ୍ଟରେ ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ | ସେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ମାରୁତି ଡିଲରଙ୍କ ନିକଟକୁ କାର କିଣିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି |

   Related Posts