Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ମେ’ ୧୩ରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଆଜି ରାତି ୮ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଥାନାରେ ମାମଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ୩ଦିନ ପରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାତାଳୀ ନଦୀକୁ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଉଦଳା : ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ରାକ୍ଟର ନେଇ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଏସଟିଏଫ ପଞ୍ଝାରେ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଚାଲାଣକାରୀ, ୧୨ କିଲୋ ଓଜନର ଜୀବନ୍ତ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ସହ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ରେଳ ଧାରଣାରୁ କିନ୍ନରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଥିଲା ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ‘ଶିବଶମ୍ଭୁ’, ୧୦ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ବେଳେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ରୂପା ଗହଣା ଲୁଟ୍, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ବେଳେ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ରହିଛି ବାୟୁର ଅବସ୍ଥିତି ! ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଜାରି କଲା NASA

23/02/2021 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୨ : ଆମେରିକାର ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା NASA ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଅଡିଓ ଜାରି କରିଛି । NASA ଦ୍ବାରା ମଙ୍ଗଳ ଗହକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଥିବା ମହାକାଶଯାନର ରୋଭର ଏହି ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍‌ର ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ମହାକାଶ ଯାନର ରୋଭର, ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲଶ NASA । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଅବସ୍ଥିତି ଏବଂ ଜୀବଜଗତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏହି ମହାକାଶ ଯାନ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

NASAର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଯିବା ସମୟରେ ରୋଭରର ଗୋଟିଏ ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍‌ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅବତରଣ କରିସାରିବା ପ​‌ରେ ଏହା ସେଠାକାର ଅଡିଓ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । NASAର ବୖଜ୍ଞାନିକମାନେ ୬୦ ସେକେଣ୍ଡର ଏକ ଅଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

NASAର କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍‌ ବିଭାଗ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଡେଭ୍‌ ଗ୍ରୁଏଲ କହିଛନ୍ତି, ’୬୦ ସେକେଣ୍ଡର ଅଡିଓ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ସେକେଣ୍ଡର ପବନ ବହିବା ଭଳି ଧ୍ବନି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ’ । ଏହା ସହିତ ୩ ମିନିଟ୍‌ ୨୫ ସେକେଣ୍ଟେର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଧଳା ଏବଂ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ବିଶିଷ୍ଟ ୭୦.୫ ଫୁଟ୍‌ ଓସାରର ଏକ ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ୨୦୨୦ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖରେ NASA ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରେରଣ କକରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଛି ।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବ । କିନ୍ତୁ ରୋଭର ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ରହିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟି ପଥର ଏବଂ ମାଟି ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରେରଣ କରିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts