Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ଆଳୁ ୪୫କୁ ପିଆଜ ୭୫, ଡାଲି-ତେଲ କଥା ନକହିବା ଭଲ : ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ନହେଲେ ଜାରି ରହିବ ସଙ୍କଟ

4/11/2020 at 6:37 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୪/୧୧: ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡ଼ା। ଆଳୁ ୪୫କୁ ପିଆଜ ୭୫। କରୋନା କାଳରେ ପରିବାର ଆକାଶ ଛୁଆଁ ଦର ଲୋକଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପକାଇଛି। ଏକ କିଲୋ ବଦଳରେ ଅଢ଼େଇଶ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ। ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ପନି ପରିବାର ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପରିବାର ଚଳାଇବା ବି ମୁସ୍‌କିଲ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କେବଳ ଆଳୁ, ପିଆଜ ନୁହେଁ ବରଂ ଡାଲି, ତେଲ , ରେଟ୍‌ ଉପରମୁହାଁ। ପଖାଳ କଂସା ପାଇଁ ପିଆଜ ଟିକେ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଆଉ ସାହାସ ଜୁଟାଇପାରୁନି ଗରିବ ପରିବାରଟିଏ । ସେପଟେ ଧର୍ମମାସ କାର୍ତ୍ତିକରେ ଆମିଷ ବର୍ଜନ କରିଥିବା ଲୋକେ ପରିବା ଦର ଦେଖି ଛାନିଆ । ମାର୍କେଟ୍‌ରେ କୌଣସି ପରିବା ୫୦ଟଙ୍କା ତଳକୁ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବେଳେ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରାରେ ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ । ବିଭାଗର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନଥିବାରୁ ମନଇଚ୍ଛା ଦର କଷୁଛନ୍ତି ବେପାରୀ ।

ଯେତେବେଳେ ଏସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ଭରଶୀଳ ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମକୁ ଏମିତି ଦରବୃଦ୍ଧିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ହେଉଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଆଳୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର , କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟରୁ ପିଆଜ ଆସିଲେ ଯାଇ ଆମେ ଖାଉଛନ୍ତି । ଏମିତିରେ ସେସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲେ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଦର ବଢ଼ିବା ସ୍ବଭାବିକ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ସମ୍ପାଦକ ସୁଧାକର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

 ।  ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଅହେତୁକ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ କଟକରେ ଆଜି ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଆଉ ଏସୟୁସିଆଇ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସଆୁବେଳେ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କଲେ ବେଳେ ବେଳେ ଉପାସ ରହିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ । ଏକଥାକୁ ବୋଧହୁଏ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଝିନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ କିଭଳି ଆଳୁ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ, କିଭଳି ଏହାର ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥି ପ୍ରତି ସରକାର ଗୁରୁତ୍ବ ନଦେଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମକୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

   Related Posts