Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛ ଦେହରେ ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ବିପଦରେ ଉଭୟ ମାଛ ଓ ଖାଦକ, ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସର୍ଭେରୁ ଆସିଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ତଥ୍ୟ

10/03/2021 at 7:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୦।୦୩:  ଓଡ଼ିଶା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଠାରୁ କେରଳ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହେଉଛି ମାଛ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସମୁଦ୍ର ମାଛଙ୍କ ଦେହରେ ଅହେତୁକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ। କେବଳ ଏହା ମାଛଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ ବରଂ ମାଛ ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିପଦଜ୍ଜନକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବମଣ୍ଡଳ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଭାକର ମିଶ୍ରଙ୍କର ଏକ ସର୍ଭେ ଏବେ ଉପକୂଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇଛି।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମାଛ ସାଙ୍ଗରେ ଆପଣ କେତେ ପରିମାଣରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଖାଉଛନ୍ତି। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଖିଆ ମାଛ ଏବେ ମାଛ ଖିଆ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲେଣି।  ନ୍ୟାସନାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫର କୋଷ୍ଟାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ବା ଏନସିସିଆର କରିଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଚେନ୍ନାଇ ମାର୍କେଟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ସମୁଦ୍ର ମାଛଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କଠାରେ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କଣିକା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏପରିକି କିଛି ମାଛଙ୍କ ଦେହରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କଣିକା ଠାବ କରାଯାଇଛି।

ଏନସିସିଆରର ବରିଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ  ପ୍ରଭାକର ମିଶ୍ର  କରିଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ଅନୁସାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୁଲିକାଟ ହ୍ରଦ ଠାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଯାଏଁ ସମୁଦ୍ରରେ ଉପଲବ୍ଧ ମାଛଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦେଖାଦେଉଛି। କହିବା ବାହୁଲ୍ୟ ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଲାଣି। ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବମାନେ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନଚକ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତ ଦେଖାଦେଉଛି। ସେହିପରି ମାଛଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ପୁଣି ମଣିଷ ପାଖକୁ ଫେରୁଛି।

ମାଛମାନେ ବିଶେଷ କରି ନାଲି ରଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ଖାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି।  ତେବେ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସେମାନଙ୍କ ଗାଲି କିମ୍ବା ଅନ୍ତିକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମାଛ ଦେହରେ ମିଳାଇଗଲେ ବି ଏହା ତାର ରକ୍ତ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଛୋଟଛୋଟ କଣା ହୋଇ ରହିଥାଏ।  ଅବଶ୍ୟ କିଛି ବଡ଼ ବଡ଼ ମାଛଙ୍କ ଅନ୍ତି ଆମେ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କାଢ଼ି ଦେଉଥିବାରୁ ସେଥିରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ। ତଥାପି ବି ମାଛ ଦେହକୁ ଯାଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମାଛକୁ ରୋଗୀଣା କରିବା ସହିତ ଏହା ମଣିଷକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ସମୁଦ୍ରରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ହଟାଇବା ଏବେ ମଣିଷ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବେ ଉଭା ହେଲାଣି।

   Related Posts