Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ : ୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କାରବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ, ପ୍ରତିନିଧିସ୍ତରୀୟ ଓ୍ବେବିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ

29/01/2021 at 7:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୧ : ଉଦ୍ୟୋଗୀକରଣ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ସମବାୟ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ସାମୁଦ୍ରିକ ବ୍ୟବସାୟ’ ଉପରେ ଏକ ଓ୍ବେବିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ, LINAC-NCDC (ଜାତୀୟ ସମବାୟ ବିକାଶ ନିଗମ), କୃଷି ବିଭାଗ, କୋ-ଅପରେସନ୍‌ ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଏହି ଓ୍ବେବିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

NEDACର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସାମୁଦ୍ରିକ ଚାଷରେ ଆସୁଥିବା ଆହ୍ବାନ୍‌ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୱେବିନାରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଭିଏତନାମ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ କାନାଡା ପରି ଦେଶର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସମୁଦ୍ରର ତୃଣ ଚାଷକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏସିଆର ପ୍ରାନ୍ତ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରୟାସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା ।

କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନର ମୂଲ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଫଳତା ହାସଲ ପଛରେ କେନ୍ଦ୍ର ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଭୂମିକା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବୋଲି ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମତ୍ସ୍ୟ ସଚିବ ଡଃ ରାଜୀବ ରଂଜନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (୮୭,୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ରହିଛି ।  ତେବେ ଏହାକୁ ୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୨୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର( ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୪୫୦ କୋଟି) ରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମତ୍ସ୍ୟ ସଚିବ ଡଃ ରାଜୀବ ରଂଜନ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତର ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ଏକ ମିଲିୟନ ଟନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ଏହି ବୃତ୍ତିରେ ୬ ରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୭୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି । ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ଡଃ ରାଜୀବ ରଂଜନ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts