Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା : ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନନ୍ତି ଭକ୍ତ

7/09/2020 at 11:42 AM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୭/୯: କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଡ୍ରଗ୍ସ ରାକେଟର ପରିଣାମସ୍ବରୂପ ପୋଲିସ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ସହ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିକୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉଛି। କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକଥା ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମନ୍ଦିରରେ ଗଞ୍ଜେଇକୁ ପବିତ୍ର ମନେ କରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

ସରନା,ଅବଧୂତ,ଶପଥ,ଅରୁଣା ପରମ୍ପରାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଗଞ୍ଜେଇକୁ ବିଭିନ୍ନ ଭାବରେ ନେଇଥାନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବୋଧର ସାଧନା ମାନିଥାନ୍ତି। ୟାଦଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ତିନଥିନି ସ୍ଥିତ ମୌନେଶ୍ବର ମନ୍ଦିରରେ ଜାନୁୟାରୀରେ ହେଉଥିବା ବାର୍ଷିକ ମେଳାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏଠାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବେ ଗଞ୍ଜେଇ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଯାହାକୁ ମୌନେଶ୍ବର କିମ୍ବା ମନପ୍ପାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ ଉପଭୋଗ କରାଯାଇଥାଏ।

ମନ୍ଦିର ସମିତିର ସଦସ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଗଞ୍ଜେଇର ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ହୋଇଥାଏ। ମୌନେଶ୍ବର ଲୋକଙ୍କୁ ଗଞ୍ଜେଇ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ସନ୍ଥ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମତରେ ଏହି ପବିତ୍ର ଘାସ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜ୍ଞାନ ରାସ୍ତାରେ ନେଇ ଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେ ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକ୍ରି କରାଯିବା କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମନା କରିଥିଲେ।

କିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏଠାରେ ଆସି ଗଞ୍ଜେଇ ସେବନ କରନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ସିଝାଇ ଗଞ୍ଜେଇ ଖାଇଥାନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ତମାଖୁ ପାଉଡର ଭଳି ଏହା ସେବନ କରନ୍ତି। ମନ୍ଦିରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ସେବନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଏହାର ନିଶା ନଥାଏ।

ରାୟଚୁର ଜିଲ୍ଲାର ସିନ୍ଧାନୌର ତାଲୁକ ସ୍ଥିତ ଅମ୍ଭା ମଠରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। କେତେକ ଲୋକ ଦିନରେ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଗଞ୍ଜେଇ ସେବନ କରି ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତି। ଏହାର ଡାକ୍ତରୀ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ,ଯାହା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ କୁହାଯାଇଥାଏ।

ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ପୋଲିସ୍ ଏପରି ମନ୍ଦିରଠୁ ଦୁରରେ ରହିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ ମିଳିଲେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ନଥାଏ।

   Related Posts