Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ଚାରି ପିଢି ହେଲାଣି ରହୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନାହିଁ ଭୂମିରେ ଅଧିକାର : ବସ୍ତି ଭାଙ୍ଗି ଚାଲିଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଉଛି ନୂଆ ମାଲିକ , କାଟିଦେଇଛି ବିଜୁଳି

8/08/2020 at 3:21 PM

ଭଦ୍ରକ  ୦୮।୦୮: ଆଖ ପାଖରେ କାମଧନ୍ଦା କରୁଥିଲେ । ରାତିରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ବସ୍ତିରେ ଘର କରି ରହୁଥିଲେ । ଆଜି ନୁହେଁ ଚାରି ପିଢି ଧରି ଏଠାରେ ରହୁଆସୁଥିଲେ ଏହି ବସ୍ତିରେ । ଏବେ ଏହି ବସ୍ତିର ଜାଗାର ମାଲିକାନା ବଦଳିଛି । ନୂଆ ମାଲିକ ଏବେ ଏହି ଆଦିବାସୀ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଉଠେଇବା ପାଇଁ ଧମକଦେଇଥିଲେ ,  କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ବସ୍ତି ଛାଡିବା ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ବିଜୁଳି କାଟ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି  । ଛୋଟ ପିଲା , ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା , ବୃଦ୍ଧ ଓ ବୃଦ୍ଧା ଏବେ ଅନ୍ଧାରରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନିଜର ଦାବି ହାସଲ ପାଇଁ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ମାନେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଶୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଆଦିବାସୀ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଦୁଖ କାହାଣୀ ।

ବସ୍ତିଟି ଭଦ୍ରକ ସହରର ଚରମ୍ପା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଆଦିବାସୀ ବସ୍ତିର ।  ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ମାତ୍ର ୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ଏହି ବସ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୀପ ତଳ ଅନ୍ଧାର ଭଳି ଏହି ବସ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ଧାର । କାରଣ ବସ୍ତି ରହିଥିବା ଜାଗାର ନୂଆ ମାଲିକ ଏମାନଙ୍କ ବସ୍ତିର ବିଜୁଳି କାଟ କରିଛନ୍ତି । ସବୁ କିଛି ଅନ୍ଧାର । ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ଚାରି ପିଢି ହେଲା ରହୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଥିବା ଚାଉଳ ମିଲ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ କାମଧନ୍ଦା କରି ପେଟ ପୋଷୁଥିଲେ । ରାତିରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜୁଥିଲେ ବସ୍ତିରେ , କିନ୍ତୁ ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଲଗା । ବସ୍ତିର ନୂଆ ମାଲିକ ଏବେ ଏମାନଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ଛାଡିବା ପାଇଁ ଧମକ ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏମିତି କି ବସ୍ତିର ବିଜୁଳି କାଟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅନ୍ଧାରରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ଏହି ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା । ସେଥି ପାଇଁ ପ୍ରତିବାଦ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ।

ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ କେବଳ ଡିବିରି ଆଲୁଅ ଦିଶୁଚି । ଘର ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଚୁଲି ମଧ୍ୟ ଜଳୁଛି । ଆଉ ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଟି ପିଣ୍ଢାରେ ବସି ବିଞ୍ଛଣାରେ ବିଞ୍ଚି ହେଉଛନ୍ତି । ଆଉ କୁନି କୁନି ଛୁଆ ଗରମରେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ବେହାଲ ହେଲେଣି । ନୂଆଁଣିଆ ଘର । ସେଇଠି ରୋଷେଇ ଆଉ ସେଇଠି ଘରର ସବୁ ଆସବା ପତ୍ର । ଘର ଭିତରେ ଶାଶୁ , ବୋହୁ , ପୁଅ , ଝିଅ ଆଉ ନାତି ନତୁଣୀ । କିନ୍ତୁ ସବୁ ଯେମିତି ଅନ୍ଧାର ଅନ୍ଧାର ଦିଶୁଚି । କାରଣ ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ବସ୍ତି ନୂଆ ମାଲିକ ଦାଉ ସାଜିଛି ।

ଆଦିବାସୀ ଝିଅଟି ପାଠ ପଢୁଛି । କରୋନା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ରେ ପାଠପଢା ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଲାଇନ ନାହିଂ । ମୋବାଇଲ ଚାର୍ଜ ହେଉନି କି ଅନଲାଇନ ରେ ପାଠ ପଢି ହେଉନି । ଏବେ ସହିଦ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଆଦିବାସୀ ମହାସଂଘ ତରଫରୁ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିବାଦ ଏମିତି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ ଭାବେ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିବାଦକାରୀ ମାନେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଶୋଇ ନିଜ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ରାସ୍ତାରେ ଶୋଇବା ପରେ ରାସ୍ତା ଜାମ ହୋଇଛି ପୋଲିସ ଆସି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ଵାଭାବିକ କରିଛି  । ଶେଷରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆସି ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts