Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ପ୍ରୋବେସନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଡଜନେ ଆଇଏଏସ୍ ଫେଲ୍, ଡିସି ସ୍ତରର ଅନେକ ଅଫିସର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ ପାସ୍

3/09/2020 at 3:04 PM

ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ୦୩/୦୯-  ଆଇଏଏସ୍ ପୁଣି ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ! ଏ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ବି କଥାଟି ଏକଦମ୍ ସତ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ୟୁଟିରେ ନିଯୁକ୍ତ ଡଜନେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ପ୍ରୋବେସନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ପରୀକ୍ଷା ପିଏସସି (ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗ) ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଗାମୀ ପ୍ରମୋଶନ ପାଇଁ ଏହାକୁ ରଖାଯାଇଥିଲା।  ଛଅଟି ପେପରରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ମୌଖିକ ଓ ଲିଖିତ ଭାବେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ୟୁଟି(କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ)ରେ ଅଧିକାଂଶ ଅଫିସର ଫେଲ୍ ହୋଇଥିଲେ।

କିଛି ଅଫିସରଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ବାକି ଅଫିସର ଛଅଟି ଯାକ ପେପରରେ ପାସ୍ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ପରେ ପିଏସସିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବିଆର ଶର୍ମା ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ଦୁଇଟି ୟୁଟିରେ ନିଯୁକ୍ତ ଅଫିସରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏମିତି। ସେଥିପାଇଁ ବିନା ପେପରରେ ପାସ୍ ହୋଇ ନ ଥିବା କୌଣସି ଅଫିସରଙ୍କୁ ପ୍ରମୋଶନ ନ ଦିଆଯାଉ।

ସିନିଅର ଟାଇମ୍ ସ୍କେଲ ପ୍ରମୋଶନ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ୍ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁ ଅଫିସର ଏହି ପେପର୍ କ୍ଲିୟର୍ କରି ନେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସିନିଅର୍ ଟାଇମ୍ ସ୍କେଲ୍ ପ୍ରମୋଶନ ମିଳିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଡିସି (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ କମିଶନର) ମଧ୍ୟ ଏହି ପେପରରେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି।  ସିଭିଲ୍ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଅାଗାମୀ ପ୍ରମୋଶନ ପାଇଁ ଏହି ପେପରରେ ପାସ୍ ହେବା ଜରୁରୀ।

ଅଫିସରକୁ ସେମାନଙ୍କ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏ କଥାକୁ ବାହାରେ ପ୍ରଘଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ପ୍ରଶାସନିକ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ଜଣେ ମହିଳା ଆଇଏଏସ୍ ଗୋଟିଏ ପେପରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଫେଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ପେପର ସେ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି।

ଏହା ବାଦ୍ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଫିସର ଓ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଅଫିସର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ ଡିଭିଜନରେ ଡିସି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍ କେବଳ ଦୁଇଟି ପେପରରେ ପାସ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଚାରିଟି ପେପରରେ ଫେଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ତିନିଜଣ ଡିସି ସବୁ ପେପରରେ ଫେଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପିଏସସି ଅଫିସରଙ୍କ ପ୍ରତି କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

   Related Posts