Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ଖବର : ୪୭ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୪ଦିନ ହେଲା ସଂକ୍ରମଣ ନାହିଁ, ଏହି ତାଲିକାରେ ରହିଛି ପୁରୀ-କଟକ

19/04/2020 at 11:54 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୦୪ : ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ (କୋଭିଡ-୧୯) ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଏକ ଭଲ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ୨୩ଟି ରାଜ୍ୟର ୪୫ଟି ସଂକ୍ରମିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ୧୪ ଦିନ ହେଲା କୌଣସି ନୂଆ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ଏହି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀ ଓ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି । ସେହିଭଳି ୨ଟି ରାଜ୍ୟର ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା ପୁଡୁଚେରୀର ମାହେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୋଡାଗୁରେ ଗତ ୨୮ ଦିନ ହେଲାଣି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ନୂଆକରି ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ପାଟନା (ବିହାର), ନଦିଆ (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ) ଏବଂ ପାନିପତ (ହରିଆଣା) । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ୍ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍‌ଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଯିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଓ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଫଳରେ କେତେକ ସଂକ୍ରମିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ନୂଆ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିନାହିଁ । ଏହି ସଫଳତା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର । ଏଭଳି ଭାବେ ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକ ଫଳ ମିଳିବ । ଯଦି ଲୋକମାନେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆଇନକୁ ମାନି ନଥାନ୍ତେ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖି ନଥାନ୍ତେ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତା । ପୂର୍ବରୁ ୨୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୪ ଦିନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନଥିଲା ।

ଦେଶରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦେଶରେ ୯୯୧ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ବେଳେ ୪୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୧୪,୭୯୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୪୮୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୧୧,୯୦୬ ଜଣ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୦୧୫ ଜଣ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଘଟିଥିବା ୧୪,୩୭୮ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରୁ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୪,୨୯୧ଟିରେ ଜମାତ୍‌ ଲିଙ୍କ ରହିଛି । ଜମାତ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ୨୩ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ଘଟଣା ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । ଜମାତ ଲିଙ୍କ୍‌ରେ ଆସାମରେ ୯୧% ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ବେଳେ ତାମିଲନାଡୁରେ ୮୪, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୬୩, ତେଲଙ୍ଗାନାରେ ୭୯, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୫୯, ଆନ୍ଧ୍ରରେ ୬୧ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପରେ ୮୩ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆସିଛି । ଜମାତ୍‌ ଲିଙ୍କ୍‌ ଓ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଭାରତରେ କରୋନାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୩.୩ % ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ବୟସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖିଲେ ୦-୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ୧୪.୪ % ଥିଲା ବେଳେ ୪୫ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ୧୦.୩ %, ୬୦ରୁ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ୩୩.୧ ଏବଂ ୭୫ ବର୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ୪୨.୨ ଧ ରହିଛି । ୮୩ ଧ ମାମଲାର ଲିଙ୍କ୍‌ ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ରହିଛି । କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଭଳି ଅଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବେ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇଦେବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସବୁ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts